A A+ A++
Osoby, które nie wzięły udziału w głosowaniu także wyraziły swoje zdanie na temat miejsca czy ewentualnie zakładu odzyskania energii czy przetwarzania termicznego odpadów – powiedział prezydent Dariusz Bożek, którego poprosiliśmy o komentarz do wyniku referendum, które odbyło się we wrześniu w Tarnobrzegu.

Przypomnijmy, pytanie referendalne brzmiało: „Czy jesteś przeciwko wybudowaniu SPALARNI ŚMIECI w odległości mniejszej niż 1000 m od brzegu Jeziora Tarnobrzeskiego?”. Odpowiedź „TAK” zaznaczyło 5070 osób, odpowiedź „NIE” – 585 osób. Uprawnionych do głosowania było 36 366 mieszkańców miasta, frekwencja wyniosła 15,70 % (aby referendum uznane zostało za ważne, frekwencja musiała wynieść min. 30 procent).

Prezydenta Tarnobrzega poprosiliśmy o wyrażenie opinii nt. stanowczego sprzeciwu wyrażonego przez 5 tys.70 mieszkańców, którzy wzięły udział w referendum.

Prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek:

„NIE ZGODZĘ SIĘ ZE STANOWCZYM SPRZECIWEM”

Nie zgodzę się ze stanowczym sprzeciwem. Przypominam, że uprawnionych do wzięcia udziału w referendum było ponad 36 tys. mieszkańców. Przeciwko spalarni, przypominam oddalonej nie mniej niż 1000 metrów od jeziora było 5070. Proszę z łaski swojej zobaczyć, że to 13,7% wszystkich którzy mogli pójść do głosowania. Osoby, które nie wzięły udziału w głosowaniu także wyraziły swoje zdanie na temat miejsca czy ewentualnie zakładu odzyskania energii czy przetwarzania termicznego odpadów więc myślę, że takimi kategoriami , takimi liczbami powinniśmy operować żeby nie wprowadzać mieszkańców w błąd bo także czytam, że 90% mieszkańców jest przeciwko spalarni no nie prawda 13,7% to jest zdecydowana różnica.

„CZEKAMY NA DOKUMENTY”

 Co do ciągu dalszego, w tej chwili tak jak wcześniej wspominaliśmy czekamy na te dokumenty co będą spływały, a kilka dokumentów między innymi od Wód Polskich a także ochrony środowiska, powinny spłynąć w celach wydania decyzji środowiskowej więc czekamy również na te dokumenty i co do dalszego ciągu

„MA BYĆ BEZPIECZNIE I EKOLOGICZNIE”

Jak państwo wiecie dalszy ciąg będzie najprawdopodobniej decyzją radnych my ze swej strony chcemy jeszcze dokonać pewnych analiz, badań tak żebyśmy nie mieli żadnych wątpliwości, że to co ewentualnie zostanie zbudowane w Tarnobrzegu będzie bezpieczne, będzie ekologiczne. Bo tak jak już milion razy mówiłem, mnie zależy na bezpieczeństwie, na ekologii i zależy mi także na tym, żeby mieszkańcy mieli z tego korzyści.

„WYBUDUJCIE GDZIE INDZIEJ TO ZNACZY GDZIE?”

Jak państwo wiecie gdyby ten zakład powstał dzisiaj rodzina czteroosobowa w Tarnobrzegu już zapłaciła by 336 zł mniej. Dla niektórych są to niewielkie pieniądze ale dla tych rodzin, które wiążą przysłowiowy koniec z końcem, ledwo, ledwo, to są całkiem solidne pieniądze. Poza tym drodzy państwo za chwileczkę w naszych okolicach pojawi się pewnie taki zakład i znów będziemy skazani na monopolistę, na kogoś kto będzie miał taki zakład i do niego będzie się wozić także śmieci z Tarnobrzega.

Tak, że może niekoniecznie odpowiadając na pana pytanie ale patrząc na opinię niektórych wybudujcie gdzie indziej to znaczy gdzie?

Jeżeli nie wybudujemy na działce gminnej tylko będzie to działka innej osoby prawnej czy fizycznej,  to czynsz będzie trafiał do konkretnej osoby lub konkretnego przedsiębiorstwa, nie będzie trafiał do miasta, krótko mówiąc pozbywamy się już na wstępie 3 milionów. Zostaje nam tylko podatek czyli już korzyści dla mieszkańców miasta są zdecydowanie mniejsze.

Nie budujcie tego w Tarnobrzegu, wybudujcie to w Grębowie, wybudujcie to gdzieś poza Tarnobrzegiem. Jeżeli taki zakład wybudowany byłby w Grębowie drodzy państwo, to gmina Grębów będzie korzystała z tych pieniędzy z czynszu z podatków itd. itd.

ZGODA NA WYBUDOWANIE SPALARNI W TYM MIEJSCU WYDANA BYŁA JUŻ W 2013 ROKU

Więc pamiętajmy drodzy państwo, że zgoda na wybudowanie spalarni także odpadów niebezpiecznych była wydana w 2013 roku, dokładnie w tym miejscu o którym mówimy. Zawsze zadaję sobie to pytanie, 10 lat wystarczyło na dokonanie zmiany myślenia na temat takiego miejsca, technologia przez te 10 lat poszła tak niesamowicie do przodu, że dzisiaj takie miejsce do którego ja miałem okazję pojechać w Krakowie, jest miejscem bardzo czystym, bardzo ekologicznym. Obok tego zakładu termicznego przetwarzania odpadów są ule, są pszczoły jest pasieka, są oddalone może o 100-150 metrów od miejsca gdzie przetwarza się odpady.

Drodzy państwo, to już nie jest ten czas, bo czy się cały czas boimy, ze ta technologia, to jest technologia z tamtego wieku, nie tamta technologia dawno została już zaniechana. Dzisiaj Wiedeń się chwali w przewodnikach turystycznych swoją spalarnią. Kopenhaga w tym samym miejscu ma stok narciarski i biura dla osób które pracują.

My z jednej strony chcielibyśmy mieć lepiej a z drugiej strony nie chcielibyśmy podejmować pewnych kroków. Jeżeli nie będziemy chcieli dokonywać pewnych zmian będziemy w tym samym punkcie drodzy państwo, to już wystarczy Einsteina zacytować, że robienie cały czas tego samego i oczekiwanie nowych rezultatów jest wymiarem szaleństwa, jeżeli będziemy cały czas robili to samo to nie będziemy mieli innych rezultatów, będziemy mieli cały czas te same rezultaty.

„CIEPŁO JEŚLI NIE DLA  MIESZKAŃCÓW TO DLA ZAKŁADÓW”

Tu jeszcze jest szansa na ciepło, oczywiście to jest nutka przyszłości ale to jest także tańsze ciepło dla mieszkańców miasta. A jeżeli nawet nie dla mieszkańców. to dla chociażby dla zakładów. które będą w strefie, łatwiej jest wtedy ściągnąć także inwestora. To jest bardzo kompleksowe drodzy państwo i tak jak mówiłem, proszę z łaski swojej informacje przekazywać w mediach, ze 13,7 % mieszkańców miasta zagłosowało przeciwko takiemu zakładowi na 36 tys – 5 tys zagłosowało przeciw (…)

Proszę pamiętać także o tym, że tu mamy pewne liczby bezwzględne więc nie posługujmy się informacją, że 90% posługujmy się jasno i wyraźnie, na 36 tys – 5 tys zagłosowało przeciwko takiemu zakładowi oddalonemu o nie mniej niż 1000metrów od jeziora. Zresztą wczoraj była konferencja pana posła Kowala, myślę, że państwo także wsłuchiwali się w te informacje które pan poseł przekazywał.

Prezydent Bożek nawiązał do wypowiedzi Pawła Kowala, starającego się o mandat poselski z ramienia Koalicji Obywatelskiej. Konferencja polityka odbyła się w miniony poniedziałek

Paweł Kowal – spalarnia tak czy owak będzie, kluczem nie jest czy to jest 400 metrów, 300 czy 450 tylko pewność mieszkańców, że to jest bezpieczne i ekologiczne i tak jest na całym świecie. Widziałem ostatnio nowoczesną (obecna na konferencji posłanka Skowrońska dodała, że w centrum Wiednia – przyp.red) i super funkcjonującą spalarnię w Białymstoku, podobnie jest w Krakowie.

Po wypowiedzi Kowala głos zabrała Grażyna Potańska: Do spalarni nie będziemy wracać ale wiecie państwo referendum było po to aby mieszkańcy mogli wypowiedzieć się na ten temat, szkoda że, wielu z państwa nie wzięło w tym referendum udziału bo ten głos jest bardzo ważny.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułGdy ona ma 16, a on 26 lat. Co to jest grooming?
Następny artykułSlisz: Mam nadzieję, że dostanę szansę w kadrze