A A+ A++

​Brytyjskim naukowcom udało się stworzyć minimózgi, czyli organoidy mózgowe, które w warunkach laboratoryjnych hodowano przez 240 dni. To absolutny rekord, który może pomóc w walce z nieuleczalnymi chorobami neurologicznymi.

Stwardnienie zanikowe boczne (SLA) to bardzo poważna choroba uszkadzająca centralny i obwodowy układ nerwowy. Objawia się zanikiem mięśni kończyn oraz stopniowa utrata sprawności ruchowej. Nie ma skutecznego leku na SLA, a wszelkie terapie mają na celu łagodzenie objawów występujących u pacjenta. SLA zazwyczaj pojawia się po 40. roku życia, choć może dotykać także osoby młodsze.

Możliwość hodowania miniaturowych organopodobnych modeli mózgu, zwanych organoidami, pozwala naukowcom lepiej zrozumieć, co dzieje się na wczesnych etapach ALS, na długo przed wystąpieniem objawów. Organoidy, czyli miniaturowe modele organów, są często wykorzystywane do badań ludzkiej biologii i chorób. Na University of Cambridge naukowcy wykorzystują je do naprawy uszkodzonych wątrób czy ochrony płuc przez wirusem SARS-CoV-2. 

Jak powstają organoidy?

Organoidy zazwyczaj powstają w wyniku przeprogramowania dorosłych komórek (np. skóry) do stadium komórek macierzystych, które wykazują potencjał przekształcania się w większość typów komórek. Następnie są one hodowane w trójwymiarowych skupiskach, co ma odwzorowywać środowisko. 

Naukowcy z John van Geest Centre for Brain Repair z University of Cambridge, wykorzystali komórki macierzyste pobrane od pacjentów cierpiących na ALS do stworzenia organoidów mózgowych o wielkości mniej więcej ziarna groszku. Pod względem strukturalnym, przypominają one ludzką korę mózgową z etapu rozwoju embrionalnego. 

Przełomowy nie jest sam fakty wyhodowania organoidów mózgowych, a ich żywotność. W “Nature Neuroscience” opisano wyniki badań, które wskazują, że minimózgi wykazywały aktywność przez 240 dni, a nieoficjalnie mówi się, że przeżyły one nawet 340 dni (niepoparte publikacjami). Do tej por … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDrewno i niebieskie akcenty – apartament od MIKOŁAJSKAstudio
Następny artykułW sobotę finał Konkursu „Aktywna Parafia” 2021