A A+ A++

Odpowiednie ustawianie zleceń produkcyjnych ma ogromne przełożenie na codzienną pracę. Wszystkim zależy na jak najpełniejszym wykorzystaniu dostępnych instrumentów – potencjału maszyn, czasu pracy pracowników. Planowanie produkcji pozwala optymalizować procesy w ogromnej często skali. 

Na czym polega harmonogramowanie produkcji?

Szczegółowe harmonogramowanie produkcji to jedno z coraz bardziej docenianych narzędzi, które pozwala widzieć proces produkcyjny jako całość składającą się z poszczególnych elementów, które można ze sobą lepiej lub gorzej połączyć, mniej lub bardziej efektywnie poukładać w zamknięty system. W procesie harmonogramowania szczegółowego chodzi o takie zaplanowanie realizacji procesu produkcyjnego, które umożliwi maksymalne wykorzystanie dostępnych narzędzi. Harmonogramowanie można przeprowadzać w kontekście wybranego zasobu produkcyjnego lub też brać pod uwagę większą liczbę zmiennych. Efektywne algorytmy pomagają ustawić proces tak, aby był on możliwie jak najbardziej wydajny.

Układanie zleceń produkcyjnych – co to daje?

Plan produkcji to narzędzie, bez którego dzisiaj nie sposób pochodzić w ogóle wo wykonania zadania, nie tylko w hali produkcyjnej. Narzędzie do planowania produkcji pozwalają bowiem spojrzeć na zakres zleceń produkcyjnych, ich wynikanie, połączenia, zależności. Taka analiza ma na celu sprecyzowanie terminów produkcji na określonych etapach, przy określonych urządzeniach z wykorzystaniem konkretnego zaangażowania czynnika ludzkiego lub nie. To wszystko pozwala dostrzec miejsca, w których można na przykład prowadzić kilka etapów niezależnie od siebie, a także i te, w których konkretne elementy procesu muszą się ze sobą zbiec. To wszystko znacznie ułatwia panowanie nad całością, jak i poszczególnymi elementami procesu. Narzędzia do harmonogramowania produkcji nie bez powodu są uznawane za jedne z rozwiązań, które pozwalają optymalizować produkcję, obniżać jej koszty, lepiej zarządzać dostępnymi zasobami.

Wykonywanie symulacji harmonogramu produkcji

Nie jest jednak tak, że program wszystko za nas zaprojektuje. Istotne jest wykorzystanie odpowiedniego algorytmu i właściwe ustawienie danych, które pozwoli obejrzeć proces tak, jak jest nam to w danym momencie potrzebne. Do dyspozycji użytkowników harmonogramowania produkcji są takie narzędzia jak: algorytm Integer Linear Programming (ILP) czy algorytm heurystyczny dla planowania są Dispatch Rules (DR), które często wzajemnie nie dopełniają. Sprawne ich wykorzystywanie może otwierać zupełnie nową przestrzeń do zarządzania produkcją.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp
Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułI liga M: Avia kolejny raz lepsza od Olimpii Sulęcin
Następny artykułTani węgiel od miasta trafił do pierwszych rodzin w Augustowie. Dystrybucja trwa