Praca na tym stanowisku polega na wykonywaniu czynności porządkowych, magazynowych i logistycznych w firmie. Chodzi o przenoszenie dużych partii towarów, ułożonych na odpowiednio zbudowanych paletach, których fizyczne ręczne przenoszenie zajęłoby nieporównywalnie więcej czasu. Obsługa wózka widłowego wymaga precyzji i dokładności. To zajęcie dla osób zręcznych oraz odpowiedzialnych – towary niekiedy są drogie i delikatne. Operatorowi powierzona jest też odpowiedzialność za przydzielony mu wózkiem – ma prawo dokonywać przeglądu i diagnostyki usterek, zgłaszać je i w miarę możliwości naprawiać. Często praca operatora wózków widłowych to element pracy magazyniera, zaopatrzeniowca, spedytora lub logistyka.
Szczegóły pracy operatora wózka widłowego szerzej zostały opisane w artykule: https://www.zlecenia.pl/blog/jak-wyglada-praca-operatora-wozka-widlowego/
Operator wózka widłowego – wymagania na stanowisko
By podjąć pracę na tym stanowisku, trzeba być osobą pełnoletnią, z wykształceniem przynajmniej podstawowym oraz wyrobić sobie uprawnienia do prowadzenia takiego pojazdu. Odbywa się to w formie kursu w ośrodkach szkoleniowych lub w samych zakładach pracy, choć w tym drugim przypadku uprawnienia obejmują tylko tą konkretną firmę. Kurs w firmie szkoleniowej przygotowuje i uprawnia do przystąpienia do egzaminu przeprowadzanego przez Urząd Dozoru Technicznego. Uzyskane w ten sposób uprawnienia (plus prawo jazdy) pozwala na pracę na wózku widłowym w dowolnym przedsiębiorstwie i poruszania się nim po drogach publicznych.
Więcej o tym jak zostać operatorem wózka widłowego przeczytasz na https://www.zlecenia.pl/blog/jak-zostac-operatorem-wozka-widlowego/.
Operator wózka widłowego – warunki pracy
Praca najczęściej odbywa się w dużych magazynach, halach albo sklepach. Choć ma miejsce w regulowanych godzinach, ich przypadanie może wypaść na noc lub weekendy. W wielu przedsiębiorstwach pracuje się też na zewnątrz – tam operator narażony jest na skutki ulewnych deszczy, opadów śniegu czy zmienne temperatury. Większość czasu pracy odbywa się w pozycji siedzącej, w towarzystwie unoszącego się pyłu i hałasu. Praca nie jest szczególnie wymagająca fizycznie – z powodzeniem mogą ją wykonywać także kobiety.
Operator wózka widłowego – zatrudnienie i zarobki
Zatrudnienie można znaleźć w hurtowniach, sklepach, magazynach czy firmach, które posiadają wewnętrzne działy zaopatrzenia. To też często wybierana forma dorobienia sobie po godzinach lub w czasie studiów. Stąd istnieje pewne pole do popisu dla freelancerów i pracowników dorywczych, o ile przejawiają predyspozycje i mają stosowne uprawnienia. Zarobki operatora wózka widłowego różnią się w zależności od firmy i dodatkowych obowiązków. Przeważnie oscylują w przedziale 2000 – 3000 zł netto. Nieco lepiej zarobić można za granicą – nawet trzykrotność tej kwoty.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS