Pogarsza się sytuacja praw człowieka w Nikaragui. Oenzetowski raport odnotowuje „nadmierne ograniczenia” wolności religijnej przez rząd Daniela Ortegi, a także arbitralne zatrzymania, zastraszanie, złe traktowanie w więzieniach i ataki na rdzenną ludność. Biuro Praw Człowieka ONZ wyraża zaniepokojenie reformą kodeksu karnego zatwierdzoną przez władza w Managui.
Beata Zajączkowska – Watykan
„Poważne pogorszenie”. Tak wygląda sytuacja praw człowieka w Nikaragui według najnowszego raportu opublikowanego w Genewie przez Biuro Praw Człowieka ONZ, który przedstawia obecną sytuację w tym środkowoamerykańskim kraju w porównaniu do ubiegłego roku, a jednocześnie podkreśla, że wolność religijna nadal cierpi z powodu „nadmiernych ograniczeń”. W dokumencie ONZ odnotowuje „wzrost liczby przypadków arbitralnych zatrzymań, zastraszania przeciwników, złego traktowania w więzieniach i ataków na ludność tubylczą”. W szczególności podkreślono, że prześladowania „przeciwników rządu” lub osób postrzeganych jako „głosy sprzeciwu” „stopniowo się rozszerzały i nasilały”.
Raport oparty jest na 120 wywiadach, zeznaniach i spotkaniach. Podkreślono w nim, że „władze Nikaragui nadal prześladują nie tylko tych, którzy wyrażają odmienne opinie, ale także każdą osobę lub organizację, która działa niezależnie lub nie podlega bezpośrednio ich kontroli. Prześladowania dotykają obrońców praw człowieka, niezależne media, organizacje pozarządowe i wszelkie inne podmioty, które opowiadają się za zmianami społecznymi lub politycznymi bez nadzoru rządu.
Według danych ONZ, co najmniej 27 księży i seminarzystów zostało arbitralnie aresztowanych między październikiem 2023 r. a styczniem 2024 r. Grupa 31 duchownych została „wydalona” z kraju po wcześniejszym zatrzymaniu i ograniczeniu ich wolności „na różny czas”. Raport wskazuje, że władze w Managui „unieważniły status prawny wielu organizacji religijnych” w ramach podobnych środków podjętych przeciwko różnym organizacjom pozarządowym.
Genewskie Biuro Praw Człowieka ONZ zgłosiło też „nowe poważne obawy” w związku z reformą kodeksu karnego, którą parlament Nikaragui bardzo szybko zatwierdził w ciągu ostatnich dni, zgodnie z wnioskiem prezydenta Daniela Ortegi. Jeden z artykułów stanowi, że Managua będzie mogła ścigać osoby fizyczne lub prawne, w tym cudzoziemców, którzy popełniają przestępstwa poza terytorium kraju przeciwko administracji publicznej, państwu i instytucjom, w tym przestępstwa komputerowe. Oenzetowska organizacja, która opublikowała raport na krótko przed zatwierdzeniem reformy kodeksu karnego, podkreśliła, że istnieje duże ryzyko, że te bardzo szerokie przepisy mogą zostać wykorzystane „do wywierania dalszej presji i zastraszania” m.in. organizacji społecznych i kościelnych. Wysoki Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka, Volker Türk, wezwał rząd Nikaragui do „pilnej zmiany kursu”.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS