A A+ A++

Słowo „patron” oznacza po ukraińsku „nabój”, choć teraz wielu osobom kojarzy się przede wszystkim z psem służbowym, który pomaga ukraińskim saperom oczyszczać tereny wyzwolone spod rosyjskiej okupacji. Patron jest psem rasy Jack Russell Terrier. W wieku 2,5 roku stał się symbolem humanitarnego ruchu rozminowywania, otrzymał państwową odznakę honorową od Wołodymyra Zełenskiego i pojawił się na Twitterze premiera Kanady Justina Trudeau. Biełsat dowiedział się, jak długo Patron jest w Państwowej Służbie ds. Nadzwyczajnych i czym zajmuje się w ramach swojej służby.

Właściciel psa sapera o imieniu Patron, Michaił Iljin, jest szefem zespołu pirotechników i rozminowania podwodnego. Obwód czernihowski, Ukraina. 11 maja 2022 roku. Zdj. Aleś Uścinau / Biełsat

Major Michaił Iljin prowadzi jeden z zespołów rozminowujących w obwodzie czernihowskim, na terytorium niedawno wyzwolonym od wojsk rosyjskich. Żołnierz twierdzi, że na tym terenie znajduje się wiele niebezpiecznych materiałów wybuchowych, niewybuchów i pocisków, które mogą pozbawić życia Ukraińców, stopniowo wracających do domów.

Psi migranci. Rozmowa o tym, jak Polacy adoptują zwierzęta z Ukrainy

Oddział majora Iljina w swoich szeregach ma legendarnego psa Patrona. Jack Russell Terrier stał się bohaterem wiadomości, memem, a nawet symbolem międzynarodowego ruchu humanitarnego zajmującego się rozminowywaniem.

Patron na rękach swojego opiekuna. Obwód czernihowski, Ukraina. 11 maja 2022 roku. Zdj. Aleś Uścinau / Biełsat

Patron nie jest psem szkolonym przez służby. Jednak od szóstego miesiąca życia zajmowali się nim kynolodzy. Uczęszczał na zajęcia indywidualne i grupowe, aby socjalizować się z innymi ludźmi i psami.

– Jego słynna kamizelka została wykonana, gdy Patron miał sześć miesięcy. Jest regulowana, aby po osiągnięciu dojrzałości służyła mu przez długi czas. Patron miał pojechać do Donbasu jako ochotnik, ale rozpoczęła się inwazja wojsk rosyjskich i pies został, by pełnić swoje obowiązki. Teraz pomaga jako pies wolontariusz i stał się pełnoprawnym członkiem zespołu – powiedziała Iryna, członkini zespołu rozminowywania.

Iryna. Zdj. Aleś Uścinau / Biełsat

Major Iljin mówi, że muszą pracować codziennie i bez weekendów. Dzień pracy zaczyna się o 8 rano i często trwa do 20. „To zależy od intensywności” – mówi.

– Rola Patrona polega na tym, że jest on naszą maskotką, która podtrzymuje nasze morale. Pracuje 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu, niezależnie od pogody. Potrafi również wykrywać materiały wybuchowe za pomocą węchu i jeśli wyczuje coś niebezpiecznego, do akcji wkracza oddział saperów. Przecież pies nie może przenieść materiałów wybuchowych w inne miejsce, aby je zniszczyć – mówi major.

Patron szuka min podczas rozminowywania. Obwód czernihowski, Ukraina. 11 maja 2022 roku. Zdj. Aleś Uścinau / Biełsat

Po każdym wybuchu przeprowadzana jest kontrola, aby upewnić się, że wszystkie materiały niebezpieczne zostały zniszczone. Patron został specjalnie przeszkolony w zakresie rozróżniania różnych rodzajów materiałów wybuchowych i niebezpiecznych ładunków.

– Ponieważ on czuje wszystko, Patron za pomocą swojego wykrywacza sprawdza, czy nie zostało coś niebezpiecznego – mówi major Iljin o roli Patrona w zespole.

Patron obwąchuje krater po wybuchu. Obwód czernihowski, Ukraina. 11 maja 2022 roku. Zdj. Aleś Uścinau / Biełsat

Major Iljin zauważa, że służba Patrona jest obecnie bardzo pożądana. Według wojskowego, wielu ludzi wraca obecnie z Zachodu, ponieważ chcą odbudować swoje życie i zobaczyć, w jakim stanie jest ich mienie. Służba rozminowywania codziennie otrzymuje wiele telefonów z prośbą o oczyszczenie terenu, ponieważ ludzie znajdują tam pozostałości niewybuchów.

Wojna się skończy, ale nie przestanie zabijać. Wywiad z saperem o przyszłym rozminowaniu Ukrainy

20220511-CHERNIGOV-MIK-PES-PATRON-420220511-CHERNIGOV-MIK-PES-PATRON-320220511-CHERNIGOV-MIK-PES-PATRON-220220511-CHERNIGOV-MIK-PES-PATRON-120220511-CHERNIGOV-MIK-PES-PATRON-1320220511-CHERNIGOV-MIK-PES-PATRON-920220511-CHERNIGOV-MIK-PES-PATRON-520220511-CHERNIGOV-MIK-PES-PATRON-6

Czworonożne ofiary wojny. Mieszkańcy zbombardowanego Czernihowa ratują bezdomne zwierzęta

Aleś Uścinau, zh, lp/ belsat.eu

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułIle zarabiają? Co posiadają? Znamy oświadczenia majątkowe radnych z Bydgoszczy
Następny artykułLiceum Samorządowe: Pierwsze w mieście liceum, które ma windę dla uczniów z niepełnosprawnościami