A A+ A++

Podatnicy, którzy rozliczali się za pomocą ministerialnej aplikacji e-Deklaracje, nie mieli jednak innej możliwości, jak złożyć deklarację DSF-1 za 2019 r. System nie pozwalał na wpisanie innej daty.

– Automatycznie wpisywany był rok 2019. Ci, którzy składali zeznania elektronicznie, nawet jeżeli chcieli wskazać 2020 r., nie mogli tego zrobić, ponieważ system automatycznie wskazywał 2019 r. – mówi Michał Rodak, doradca podatkowy z Grant Thornton.

Fiskus sam to przyznaje w pismach do podatników. Zaczyna je od słów: „w związku z błędnym działaniem systemu teleinformatycznego Ministerstwa Finansów, które spowodowało sporządzenie oraz przypisanie deklaracji ze wskazaniem niewłaściwego roku, którego dotyczy deklaracja, tj. 2019 zamiast 2020…”.

Nowe przepisy

Przepisy o daninie solidarnościowej obowiązują od 1 stycznia 2019 r., a bieżący rok jest pierwszym, kiedy trzeba było je zastosować. Danina wynosi 4 proc. od nadwyżki sumy dochodów podatkowych powyżej 1 mln zł. Mimo że została ona uregulowana w ustawie o PIT (art. 30h), a podstawę jej obliczenia stanowi nadwyżka ponad 1 mln zł sumy dochodów wynikających z rocznego zeznania PIT, to jednak nie jest to podatek dochodowy.

Nie rozlicza się go na formularzach zeznań PIT, ale w deklaracji DSF-1.

Obowiązek ten dotyczy osób fizycznych, które uzyskują dochody:

  • podlegające opodatkowaniu według skali podatkowej (np. z pracy, emerytury), czyli gdy mają zastosowanie formularze: PIT-40A, PIT-36 i PIT-37 (art. 27 ust. 1, 9 i 9a ustawy PIT),
  • z niektórych zysków kapitałowych, np. z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, gdy podatek według stawki 19 proc. jest wykazywany w zeznaniu PIT-38 (art. 30b ustawy PIT),
  • z pozaro … czytaj dalej
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPierwsze próby kradzieży
Następny artykułKoronawirus w Polsce. Ekspert ostrzega: wciąż pojawiają się nowe ogniska epidemii [Mapa zakażeń]