A A+ A++

Dramat o ukraińskiej gimnastyczce zwycięzcą 20. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest. Kujawy i Pomorze. Konkurs polski wygrał film “Chrzciny”. W sobotni wieczór 2 lipca 2022 r. w CKK Jordanki poznaliśmy tegorocznych laureatów festiwalu.

Spotkanie z niezwykłym kinem, które stawia pytania i pozostawia widzowi poszukiwanie drogi szukania odpowiedzi – tak określili organizatorzy wydarzenie, które odbywa się w tym roku w Toruniu od 28 czerwca do 3 lipca w Toruniu. Sześć festiwalowych dni wypełniło ponad 100 filmów z całego świata, spotkania z aktorami, reżyserami, producentami i twórcami muzyki, koncerty i spotkania na pograniczu literatury i filmu. Wspominano także jubileusz półwiecza nakręcenia arcydzieła filmowego „Ojciec chrzestny” Francisa Coppoli, które od dziesięcioleci inspiruje kolejne pokolenia aktorów i reżyserów. Nie zapomniano o  bogatej „toruńskiej” historii filmowej – w aszym mieście powstawały kadry m.in. takich filmów, jak: “Rejs”, “Prawo i pięść”, “Zamach”, “Rok spokojnego słońca” czy “Excentrycy”.

Tofifest to festiwal mocno osadzony w toruńskiej kulturze, nie tylko dzięki nagrodom, Złotym Aniołom i Flisakom, których nazwy kojarzą się z naszym miastem, ale także dzięki niezmiennej od lat głównej idei: niepokorności. Właśnie ona jest w stanie zaspokoić gusty wytrawnych znawców sztuki filmowej, jak i tych, którzy w letni, wakacyjny wieczór chcą w Toruniu po prostu obejrzeć dobry filmmówił prezydent Torunia Michał Zaleski, dziękując organizatorom z Fundacji “Biuro Kultury” za przygotowanie tej i poprzednich dziewiętnastu edycji tego znakomitego wydarzenia filmowego. 

Spośrod 7 filmów startujących w tym roku w konkursie On Air jury w składzie: Grażyna Błęcka-Kolska, Marcin Bortkiewicz, Magdalena Czerwińska, Katarzyna Klimkiewicz i Adam Woronowicz przyznało Grand Prix i Złotego Anioła dla reżysera Elie Grappe i producentów Toma Dercourt i Jean-Marca Fröhle filmowi “Olga” (koprodukcja szwajcarsko-francusko-ukraińska). To historia 15-letniej, ukraińskiej gimnastyczki, która podczas przygotowań do Mistrzostw Europy na zgrupowaniu w Szwajcarii zostaje nieoczekiwanie wciągnięta w wir wydarzeń związanych z bliskimi jej osobami i tworzącym się w tym czasie w Kijowie ruchem społecznym Euromajdan. “Ten film imponuje precyzją opowiadania, niezwykłą przenikliwością i wrażliwością w podjęciu złożonego tematu” – brzmiało uzasadnienie.

Specjalne wyróżnienie jury otrzymał francuski film “Zdarzyło się” w reżyserii Audrey Diwan – opowieść o młodej studentce literatury, która staje przed dylematem związanym z niespodziewaną ciążą, wiedząc, że za aborcję grozi wydalenie ze studiów i kara więzienia.

W konkursie From Poland głosami publiczności nagrodzono film „Chrzciny” w reżyserii Jakuba Skoczenia, z wybitną rolą Katarzyny Figury.

Na uroczystej gali Złote Anioły za Niepokorność Twórczą powędrowały w ręce Roberta Więckiewicza oraz Aleksandry Popławskiej. To aktorzy z bogatym dorobkiem artystycznym i wieloma wyrazistymi rolami.

Złotego Anioła za Całokształt Twórczości odebrał Filip Bajon, który gościł już wcześniej na festiwalu Tofifest. Kujawy i Pomorze. W 2018 roku jego film „Kamerdyner” otrzymał Złotego Anioła MFF Tofifest w konkursie From Poland.

Złoty Anioł dla Obiecującej Europejskiej Aktorki powędrował w ręce Marii Dębskiej, znakomitej odtwórczyni roli Kaliny Jędrusik w filmie „Bo we mnie jest seks” w reżyserii Katarzyny Klimkiewicz.

Flisaka — nagrodę dla twórców związanych z regionem kujawsko-pomorskim, której fundatorem jest Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski — otrzymał w tym roku Tomasz Ziętek, aktor filmowy i teatralny oraz muzyk-gitarzysta, urodzony w Inowrocławiu.

Tomasz Ziętek z Flisakiem

Galę zwieńczył koncert Pauliny Przybysz “Music. The Superpower ’22”, będący hołdem dla kina i artystów takich, jak: Radiohead, Billie Eilish, David Byrne czy Whitney Houston. Gościem specjalnym koncertu był tegoroczny laureat Nagrody Flisaka — Tomasz Ziętek.

Warto dodać, że filmy nagrodzone w poprzednich edycjach festiwalu można obejrzeć do 11 lipca na platformie VOD festiwalu.

Mecenasem Głównym festiwalu była Gmina Miasta Toruń, Partnerem Głównym Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Sponsorem Głównym TZMO S.A. i Marka Bella, Sponsorami Nova Trading S.A., ONDE S.A., PGE Toruń S.A., Urbitor Sp. z o.o., Konsulat Honorowy Finlandii w Toruniu, Studio Podłóg Ablux.

Na zdjęciu tytułowym: Złotego Anioła za Niepokorność Twórczą odbiera z rąk prezydenta Torunia Aleksandra Popławska

Fot. Wojtek Szabelski

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNasze Miasto: Nauczyciele już po raz 85 pielgrzymowali na Jasną Górę. To podziękowanie wszystkim zaangażowanym w polską oświatę
Następny artykułLeon Madsen najlepszy po pierwszej rundzie mistrzostw Europy w Rybniku