A A+ A++

Olecki stadion może poszczycić się organizacją wielu ważnych zawodów lekkoatletycznych. Rekord stadionu w rzucie oszczepem od sześciu lat należy do Marii Andrejczyk, która w 2016 roku reprezentowała Polskę na igrzyskach w Rio de Janeiro.

— Nasz obiekt chwalą sobie zawodnicy i trenerzy — mówi Andrzej Kamiński, dyrektor MOSiR w Olecku. — Jest dobrze położony i otoczony drzewami, co ma znaczenie. Można na nim rozgrywać wszystkie lekkoatletyczne konkurencje, łącznie z rzutem młotem. Sprzyja osiąganiu dobrych wyników. Niestety, w tym roku z powodu pandemii musieliśmy m.in. odwołać wojewódzkie mistrzostwa LZS oraz mityng ogólnopolski. Może w sierpniu uda się rozegrać mistrzostwa województwa podlaskiego.

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji od 4 maja otworzył stadion miejski z bieżnią lekkoatletyczną i z boiskiem piłkarskim, korty tenisowe oraz boisko ze sztuczną murawą, boisko piłkarskie na strzelnicy oraz boisko do siatkówki plażowej.

Stadion miejski w Olecku ma bardzo bogatą historię. Zbudowany został w latach 1925-1927. Powstał wraz z całym kompleksem sportowym z myślą o sportowcach niemieckich, którzy tutaj mieli przygotowywać się do olimpiady w 1936 roku. W 2010 roku olecki stadion przeszedł gruntowną modernizację, dzięki której zyskał przede wszystkim 400-metrową bieżnię tartanową (6 torów wokół, 8 torów na prostej), a także tartanowe rozbiegi do skoku w dal i trójskoku, skoku wzwyż, skoku o tyczce, rzutu oszczepem oraz klatkę do rzutu młotem i dyskiem. Dzięki temu możliwe było organizowanie zawodów znacznie większej rangi, niż wcześniej, gdy bieżnia była żużlowa. Przez ostatnie dziesięć lat na stadionie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji zorganizowano aż 111 zawodów lekkoatletycznych o zasięgu – od ogólnopolskiego (m.in. Młodzieżowe MP na 5000 m, Mistrzostwa Polski Głuchych oraz czterokrotnie Finał Krajowy Czwórboju LA) do wojewódzkiego i powiatowego. Pierwszymi zawodami na nowym tartanie, które odbyły się we wrześniu 2010 roku, były Mistrzostwa Makroregionu Młodzików z udziałem zawodników do lat 16 z Mazowsza, Warmii i Mazur. Od tego czasu dyrektor MOSiR Andrzej Kamiński skrupulatnie notuje rekordy obiektu osiągane w poszczególnych konkurencjach na oficjalnych zawodach z elektroniczną aparaturą.

W inauguracyjnej imprezie m.in. Bartek Floryszczyk  (Siedlce – Iganie Nowe) w biegu na 300 m uzyskał wynik 37,18, który dopiero po pięciu latach poprawił Przemysław Adamski (Atos Woźnice) uzyskując 34,99. Do dziś wynik Macieja Lewandowskiego (16 lat, Kusy Warszawa), jaki uzyskał w biegu na 300 m ppł (39,70) jest rekordem oleckiego stadionu w tej kategorii wiekowej. Z kolei 15-letni wówczas Cezary Pietruszyński (Drwęca Nowe Miasto Lubawskie) w skoku wzwyż uzyskał 182 cm. Obecnie ten rekord wynosi 202 cm. Ustanowił go 30 sierpnia 2016 roku 18-letni Jakub Moskal z Podlasia Białystok (nikt wcześniej w Olecku nie skoczył powyżej 2 m).
Maria Andrejczyk (18 l., Hańcza Suwałki) w 2014 roku podczas Mistrzostw Województwa Podlaskiego w Olecku rzuciła oszczepem (600 g) na odległość 51,60 m i pobiła rekord stadionu należący Eweliny Piszczak (Olimpijczyk Olecko), a dwa lata później na Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janerio zajęła 4. miejsce z wynikiem 67.11. 

Z kolei w 2011 roku podczas mityngu kwalifikacyjnego do MP 17-letni Patryk Franko (Hańcza Suwałki) jako pierwszy na oleckim stadionie dystans 100 m przebiegł poniżej 11 s (10,90). Natomiast rekord obiektu na 600 m kobiet – 1:28,58 – należy do wówczas 24-letniej Pauliny Mikiewicz – Łapińskiej (Podlasie Białystok). Reprezentantka Polski ustanowiła go w 2016 roku na MP Młodzików, w których wystartowała poza konkursem, a w 2015 roku na 800 m uzyskała 2:02,40, co też jest rekordem oleckiej bieżni (rekord Polski 1:56,95). Adrianna Sułek  z Bydgoszczy, która w 2012 roku w wieku 13 lat wygrała w Olecku indywidualnie Finał Krajowy Czwórboju LA, w ubiegłym roku zdobyła mistrzostwo Polski młodzieżowców (do 23 roku życia) w siedmioboju.  

Dyrektor Kamiński ma nadzieję, że zdąży w swoim życiu zapisać jeszcze w tabelach rekordów nazwisko lekkoatlety z Olecka, jednego z podopiecznych trenera Marcina Bryndy.

Czytaj e-wydanie

Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

W poniedziałkowym (11 maja) wydaniu m.in.

Inwestor nie wyląduje w Gryźlinach Nie będzie inwestycji na lądowisku w podolsztyńskich Gryźlinach. Miała tu powstać fabryka elementów budowlanych z litego drewna. Jednak austriacki inwestor wycofał się i rozmowy zostały przerwane. Poszło o cenę działki i rosnący opór społeczny.

Witaj szkoło, żegnaj szkoło
W połowie maja mamy poznać decyzję w sprawie dalszej organizacji pracy szkół. Na razie zajęcia są wstrzymane do 24 maja. Ale można już przewidzieć, co zmieni się w ich pracy. Wielu uczniów i nauczycieli chce wrócić. Tylko czy to ma sens?

Jest akt oskarżenia w sprawie śmierci 9-latka
Właściciel lunaparku, w którym miał miejsce śmiertelny wypadek z udziałem 9-letniego chłopca, stanie przed sądem. Prokuratura skierowała akt oskarżenia do sądu.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRośnie Osiedle Silesia w Zielonej Górze. Na dachu będą panele słoneczne
Następny artykułMiliarderzy wspierający kampanię Donalda Trumpa