A A+ A++

Liczba wyświetleń: 316

We wtorek w Poznaniu miało odbyć się spotkanie z ukraińską pisarką Oksaną Zabużko. Impreza została przerwana na skutek interwencji Młodzieży Wszechpolskiej. Działacze MW rozwinęli baner z hasłem: „Historii nie znacie, nazistów wspieracie!”.

Z relacji mediów wynika, że jeszcze przed rozpoczęciem spotkania do sali, w której była pisarka i zainteresowani, wtargnęła grupa osób. Mieli skandować „Wołyń, Wołyń! Pamiętamy!”, „Kiedy przeprosisz?”, „Polska to my, a nie Bandera i jego psy!”. Trzymali też polskie flagi i transparent z napisem: „Historii nie znacie, nazistów wspieracie”. Gazeta Wyborcza a za nią inne media określiły powyższe hasła jako „antyukraińskie”.

„Nie dopuścimy, aby w naszym kraju osoby wychwalające zbrodniarzy z UPA robiły z siebie celebrytów” – podkreślił prezes MW Poznań Dawid Trzeciak. Wcześniej działacze Młodzieży Wszechpolskiej skutecznie zakłócili krakowską fetę na cześć banderowskiej pisarki. Była to reakcja na przyznanie jej literackiej nagrody im. Stanisława Vincenza.

Zabużko znana jest z relatywizowania ludobójstwa na Wołyniu. Gloryfikowała także postać Romana Szuchewycza, dowódcy UPA odpowiedzialnego za ludobójstwo Polaków na Kresach Wschodnich.

Źródło: MyslPolska.info

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPani Kowalska, Halina Poświatowska i “Dziewczynka z gołębiami” z kwiatami. Dla wszystkich częstochowianek (zdjęcia)
Następny artykułUBR-y pomagają mieszkańcom w potrzebie