A A+ A++

Polska ma obecnie wyjątkową możliwość produkowania systemów antydronowych, które uchodzą za jedne z najlepszych na świecie. Zainteresowanych jest nimi wiele krajów unowocześniających swoje armie.

Ogromne zainteresowanie nową polską bronią od firmy APS
/Advanced Protection Systems /materiały prasowe

Gdyńska firma APS pokazała, że Polacy mogą projektować, budować i oferować rewelacyjne technologie militarne. Co ciekawe, rodzime firmy specjalizują się w wielu systemach, ale najbardziej cenione są drony i urządzenia je neutralizujące. To świetna wiadomość, ponieważ to właśnie latające bezzałogowce odgrywają ogromną rolę np. w wojnie na Ukrainie.

Analitycy wojskowi podkreślają, że Wojsko Polskie jest pionierem w tego typu technologiach w całym NATO. Dlatego inne kraje Europy, a nawet świata coraz chętniej chcą współpracować z polskimi firmami, by rozwijać swoje armie z myślą o możliwości wybuchu wojny, w której drony będą największą zmorą pola walki.

Polska światowym pionierem w systemach antydronowych

Gdyńska firma APS (Advanced Protection Systems) specjalizuje się w budowie radarów krótkiego zasięgu do wykrywania i identyfikacji niewielkich obiektów powietrznych oraz systemów antydronowych. Jak podkreślają jej twórcy, a mianowicie Maciej Klemm i Radosław Piesiewicz, tego typu technologie idealnie sprawdzają się przy ochronie infrastruktury krytycznej.

Gdyby Rosja zaatakowała Polskę, to w pierwszym rzędzie obiekty strategiczne i infrastruktury krytycznej znalazłyby się na celownikach rakiet i dronów kamikadze. Dlatego Wojsko Polskie stawia właśnie na systemy obrony, by lepiej móc sobie z nimi radzić. Podobne plany w systemach antydronowych ma aż 24 krajów w Europie, Azji i na Bliskim Wschodzie, którym firma APS sprzedała swoje urządzenia.

Systemy APS wykrywają i pacyfikują drony kamikadze

Najciekawszą technologią opracowaną przez APS są radary rodziny FIELDctrl 3D MIMO. Mogą one pochwalić się znacznie większą skutecznością od konkurencji. Można nawet śmiało rzec, że gdy są w akcji, “drony padają jak muchy”. Przydają się one do wykrywania bardzo małych obiektów, które mają prawie zerową prędkość Dopplera. Mogą one szybko sklasyfikować obiekty powietrzne, jak drony czy ptaki (również rodzaje istniejących dronów), na podstawie specjalnie opracowanego algorytmu.

Radary FIELDctrl 3D MIMO w różnych wersjach mogą wykrywać cele i je identyfikować na dystansie od 3 do 6 kilometrów. Ale to nie wszystko. Te systemy można zakupić osobno oraz w zestawach z własnym systemem dowodzenia i kierowania C2 oraz zapewniającego nie … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSpecjalny ośrodek NATO w Polsce. “Decyzja zapadła w ostatnich momentach”
Następny artykułMARVIPOL DEVELOPMENT S.A.: wyniki finansowe