A A+ A++

Pracownicy łódzkiego Ogrodu Botanicznego sygnalizują, że od dłuższego czasu są delegowani do pracy przy utrzymaniu zieleni w centrum miasta. Czy w takim razie miastu nie zależy na utrzymaniu Ogrodu i Palmiarni na wysokim poziomie?

Kwiaty w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi

Od pracowników Ogrodu Botanicznego w Łodzi otrzymaliśmy sygnały, że od dłuższego czasu narasta konflikt pomiędzy załogą a kierownictwem Departamentu Ekologii i Klimatu w Urzędzie Miasta Łodzi.

“Pracownicy Ogrodu byli i są nadal zabierani do miasta w godzinach pracy, co argumentowane jest tym, że są pracownikami Zarządu Zieleni Miejskiej, a nie Ogrodu Botanicznego i mają pracować tam, gdzie każe im przełożony. Od trzech tygodni codziennie, na polecenie Dyrektora Departamentu Ekologii i Klimatu UMŁ, Pana Macieja Riemera, ma miejsce oddelegowywanie sześciu pracowników etatowych z Ogrodu i Palmiarni do prac ogrodniczych w centrum Łodzi. Ogród zajmuje 67 ha i utrzymanie kolekcji botanicznych we właściwym stanie wymaga dużego nakładu pracy, tymczasem w kwietniu 2020 r. sześć etatów robotniczych (ogrodnicy, kierowca ciągnika), zostało przeniesionych do Wydziału Konserwacji Zieleni i Planowania Zarządu Zieleni Miejskiej. (…) Zagrożenia dla ogrodu, związane ze zmniejszoną znacznie liczbą ogrodników, były zgłaszane do Dyrektorów ZZM oraz do pani Prezydent, jednak bez żadnego skutku.” – czytamy w piśmie przesłanym do redakcji Radia Łódź.

Czy departament marginalizuje działalność ogrodu? Dyrektor Maciej Riemer tłumaczy, że delegowanie pracowników do innych zadań jest tymczasowe, a wiąże się między innymi z trudnościami jednej z firm wykonawczych. Ponadto, pracownicy nigdy nie byli delegowani do zadań niezgodnych z ich obowiązkami. – Wszystkie rośliny wymagają szczególnej uwagi, natomiast w Ogrodzie Botanicznym zatrudniona jest dość spora liczba pracowników. Wydaje się także, że takie oddelegowanie, zwłaszcza w miesiącach poprzednich, kiedy Ogród był zamknięty dla gości, mogło się odbyć bez uszczerbku dla jego funkcjonowania – wyjaśnia Riemer.

(Fot. Sebastian Szwajkowski)

Eksperci z dziedziny geobotaniki i ochrony roślin zaznaczają jednak, że zasoby ogrodów botanicznych to nie to samo, co drzewa czy krzewy posadzone wzdłuż drogi. – Tak naprawdę najważniejszą funkcją ogrodów botanicznych powinna być zawsze ochrona gatunków zagrożonych – mówi dr hab. Katarzyna Zielińska z Uniwersytetu Łódzkiego.

Wątków konfliktu między pracownikami Ogrodu Botanicznego a Departamentem Ekologii i Klimatu Urzędu Miasta jest więcej. Dotyczą one również kwestii personalnych. Związki Zawodowe Ogrodu poprosiły o interwencję w tej sprawie prezydent Łodzi Hannę Zdanowską.

Łódzki Ogród Botaniczny odwiedzany jest przez setki tysięcy osób rocznie. Tylko doroczną wystawą tulipanów zainteresowanych jest za każdym razem około 30 tysięcy odwiedzających.

Posłuchaj więcej:

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułŁańcuch solidarności w Mińsku FOTOREPORTAŻ
Następny artykułPonad 450 tys. osób na całym świecie zmarło na Covid-19 [RELACJA]