A A+ A++

Osoby, które miały na wtorek wyznaczony termin egzaminu na prawo jazdy, spotkało niemiłe rozczarowanie. W płockim WORD nie pojawili się egzaminatorzy, którzy dołączyli do ogólnopolskiego protestu.

Informację o odwołanych egzaminach otrzymaliśmy 9 sierpnia br. od jednego z egzaminatorów płockiego Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego (WORD).

– Od dziś rozpoczyna się akcja protestacyjna. Egzaminy nie odbywają się – przekazał nam anonimowo.

Wysłaliśmy pytania w tej sprawie do WORD w Płocku.

– W dniu 09.08.2022 r. w WORD Płock i oddziale Sochaczew egzaminy teoretyczne kat. C i praktyczne kat. A, A1, A2, AM, B, C i C+E zostały odwołane z powodu nieplanowanej nieobecności 7 egzaminatorów – potwierdził nam Wojciech Krzewski, Dyrektor WORD Płock. – Odbywają się natomiast egzaminy teoretyczne na kat. B i egzaminy praktyczne na kat. D. Postulaty egzaminatorów dotyczą m.in. zmiany systemu egzaminowania i wzrostu minimalnego wynagrodzenia – wyjaśnia Wojciech Krzewski.

Protest płockich egzaminatorów nie jest odosobniony. W całej Polsce przekazano informację o wznowieniu protestu egzaminatorów, ale ponieważ protest ma charakter oddolny, trudno określić ile łącznie osób w nim uczestniczy (każdy egzaminator sam decyduje, czy wziąć udział w proteście). W Płocku odwołano wszystkie egzaminy praktyczne, ale są miasta, w których egzaminy odbywają się częściowo lub pozostała kadra wystarczy na obsadzenie ustalonych egzaminów.

Egzaminatorzy domagają się przede wszystkim zmiany w ustalaniu wynagrodzeń oraz kosztów ponoszonych w związku z prowadzeniem egzaminów na prawo jazdy. Według protestujących, pensja powinna wynosić minimalnie 1,5 średniej krajowej, czyli około 6 tys. zł netto. Żądają też likwidacji „widełek”, a także utworzenia specjalnego funduszu, który będzie przeznaczony na nagrody dla egzaminatorów. Swoje postulaty Krajowe Stowarzyszenie Egzaminatorów (KSE) sformułowało w kilku punktach:

  • konieczność zmiany systemu egzaminowania, w tym zmianę systemu oceny kandydata;
  • zmiany systemu wynagradzania egzaminatorów niezmieniany od 14 lat;
  • uruchomienie zespołu roboczego do spraw zmian;
  • wprowadzenie produktywnego systemu komunikacji pomiędzy środowiskiem a ministerstwem.

– Protestujący chcą przede wszystkim zmiany przepisów prawa dotyczące systemu egzaminowania, a w tym przede wszystkim uwolnienia egzaminatora od wszelkich nacisków, obciążeń związanych z wynikiem finansowym WORD, zależności pracowniczej, które to ograniczają niezależność i co tu kryć, obiektywność wydawanej oceny – tłumaczy KSE.

Egzaminatorzy chcą spotkać się z ministrem infrastruktury Andrzejem Adamczykiem, ponieważ, jak tłumaczą, stracili zaufanie do  jego zastępcy, Rafała Webera, który prowadził dotychczas rozmowy.

– „Informujemy Pana Ministra, iż żądamy akceptacji naszych postulatów – do tego czasu wznawiamy protest bezterminowo. Warunkiem zawieszenia protestu jest wyznaczenie spotkania z Panem Ministrem w terminie do 31 sierpnia 2022 roku” – czytamy w ich oświadczeniu.

Poprzedni protest egzaminatorów trwał od 4 do 8 lipca, przystąpiło do niego wówczas 27 ośrodków egzaminacyjnych.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKubica i „Piekarze” pod Fudżi
Następny artykułObstawianie CS:GO – wszystko, co musisz wiedzieć