A A+ A++

Leasingobiorca, któremu nie przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT lub który może odliczyć tylko połowę tego podatku, będzie dostawał pełne odszkodowania z OC komunikacyjnego sprawcy wypadku.

Problem VAT w odszkodowaniach z komunikacyjnego OC od dawna był przedmiotem sporów między ubezpieczycielami a poszkodowanymi. Dla poszkodowanego, który nie ma prawa do odliczenia całości podatku VAT, odszkodowanie nieuwzględniające tego podatku oznacza, że nie dostanie on pełnej rekompensaty poniesionej szkody. O ile w przypadku właścicieli aut kwestia ta już dawno temu doczekała się rozstrzygnięcia, o tyle leasingobiorcy musieli na nie poczekać trochę dłużej.

Warto sprawdzić: Leasing czy wynajem auta. Co się opłaca małej firmie

Sąd Najwyższy w uchwale z 11 września 2020 r. (sygn. akt. III CZP 90/19) jednoznacznie potwierdził, iż „odszkodowanie z tytułu ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu mechanicznego, przysługujące leasingobiorcy w związku z poniesieniem wydatków na naprawę uszkodzonego pojazdu będącego przedmiotem leasingu, obejmuje kwotę podatku od towarów i usług w zakresie, w jakim nie może on obniżyć podatku od niego należnego o kwotę podatku zapłaconego”.

Takie podejście od dawna reprezentował rzecznik finansowy, który podnosił, że odszkodowanie za naprawę samochodu będącego przedmiotem leasingu przez osobę prowadzącą działalność gospodarczą niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT powinno uwzględniać wartość tego podatku. – Z satysfakcją przyjmuję taką uchwałę. Otwiera nam ona możliwość wznowienia postępowań interwencyjnych, które w latach 2018–2020 nie zakończyły się zmianą stanowiska ubezpieczycieli. Według wstępnych analiz będzie to około 500 spraw. Zachęcam też do zgłaszania się do ubezpieczycieli osoby, które w przeszłości nie otrzymały pełnego odszkodowania. Jeśli ich reklamacje zostaną odrzucone, będziemy mogli zająć się ich sprawą w ramach postępowań interwencyjnych. Ci, których sprawy są już na etapie postępowania sądowego, mogą zgłaszać się do nas o przedstawienie tzw. istotnego poglądu – mówi dr hab. Mariusz Jerzy Golecki, rzecznik finansowy. Na pomoc rzecznika finansowego mogą liczyć leasingobiorcy będący osobami fizycznymi prowadzącymi działalność gospodarczą lub konsumentami, którzy zawarli umowę leasingu konsumenckiego.

– Przy ponownych wezwaniach ubezpieczycieli o dopłatę pamiętać trzeba o terminie przedawnienia roszczeń – przypomina Paweł Wawszczak, dyrektor wydziału klienta rynku ubezpieczeniowo-emerytalnego w biurze rzecznika finansowego.

Warto sprawdzić: Co zrobić, gdy nie stać nas na zapłacenie raty leasingu

W przypadku gdy szkoda wynikła ze zwykłej kolizji (nie było przestępstwa spowodowania wypadku drogowego lub katastrofy drogowej) to termin prz … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKonkurs plastyczny „Mój ulubiony bohater literacki”
Następny artykułNiebo i piekło Jennifer Capriati