A A+ A++

Tańsze kredyty

Jedną z pierwszych w Polsce firm, które przygotowują raporty ESG jest Grupa Raben. – Nie mamy obowiązku raportowania, ale wykorzystujemy nasz raport jako narzędzie komunikacyjne dla naszych kluczowych interesariuszy, przedstawiamy w nim głównie realizację naszych celów strategicznych. Zaczęliśmy w 2014 roku z poziomu Polski. Nikt prawie wtedy nie raportował. W 2020 powstał raport obejmujący 80 proc. biznesu, a widząc trendy i oczekiwania klientów oraz instytucji finansowych, w 2021 powstał pierwszy raport obejmujący całą Grupę. W 2022 roku również zaraportowaliśmy wszystkie spółki Grupy Raben (15 krajów) dane przygotowaliśmy zgodnie ze standardem GRI2021, który narzuca ujawnienie bardzo szczegółowych danych – podkreśla Head of Sustainability w Grupie Raben Ewelina Jabłońska – Gryżenia. 

Zaznacza, że raportowanie to nie jest projekt. – To proces, który wdrożyliśmy w struktury organizacji. Strategiczne cele, które mamy powiązane z SLL (kredyt Sustainability Linked Loan) monitorujemy w cyklu miesięcznym i komunikujemy do jednostek operacyjnych. To pozwala zarządzać ich realizacją w skali rocznej i cieszyć się z sukcesu jakim jest obniżona marża, kiedy cele SLL są osiągnięte– tłumaczy Jabłońska – Gryżenia. 

Dodaje, że bankowe wskaźniki obliczane są jednostkowo, czyli na tonokilometr i metr kwadratowy (pokazują intensywność emisji), bo wtedy mogą zarządzać nimi działy operacyjne.

Czytaj więcej

Raporty ESG opracowują także przewoźnicy. – Obliczenie śladu węglowego organizacji dało nam bardzo wiele i pokazało, na jakich obszarach musimy się skupić w pierwszej kolejności, aby ograniczyć emisje gazów cieplarnianych do atmosfery – wyjaśnia kierownik marketingu Omegi Pilzno Magdalena Mroczkowska. 

Kontrola i cele

Przygotowanie raportu ESG to wiele miesięcy pracy. – Przygotowanie pierwszego Raportu Zrównoważonego Rozwoju zajęło około 5 miesięcy. Cele i tematy zawarte w Raporcie zostały określone na podstawie przeprowadzone badania istotności tematów pośród interesariuszy PKP Cargo. Rozesłana ankieta została skonstruowana w oparciu o nowe standardy GRI z czerwca 2022 roku. Zaraportowaniu podlegało 30 wskaźników głównych oraz wskaźniki tematyczne określone jako najważniejsze dla interesariuszy – opisuje p.o. zastępcy dyrektora Biura Strategii i Promocji PKP Cargo Julita Sołtysiak. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWady i zalety kredytów walutowych
Następny artykułВ Британии прошли подготовку уже 14 тысяч украинских военных