A A+ A++

W pustym od ponad pięciu lat wnętrzu zabytkowej Apteki Gotyckiej przy Nowym Świecie otwarto wystawę brązowych odlewów i odkrytych niedawno gipsowych modeli z firmy Bracia Łopieńscy. Okazją jest 160. rocznica powstania tej słynnej warszawskiej wytwórni, której działalność kontynuuje dziś niewielka pracownia przy ul. Poznańskiej.

O firmie Bracia Łopieńscy znów zrobiło się głośno w grudniu zeszłego roku dzięki sensacyjnemu odkryciu. W prywatnym magazynie niedaleko Dworca Wschodniego, na pograniczu Pragi-Północ i Targówka, odnaleziono cenny zbiór 130 gipsowych modeli rzeźb i plakiet z XIX i XX w.

Maska pośmiertna Narutowicza i inne gipsy 

Wiele z nich to dzieła wybitnych polskich artystów, jak choćby rzeźba “Bokser” Stefana Chmielarskiego czy model podstawy lampy i rzeźba Konstantego Laszczki. W zbiorze były m.in. okolicznościowe plakiety w formie medalionów przedstawiające m.in. Władysława Stanisława Reymonta, Wojciecha Korfantego, gmach Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego i pomnik Józefa Poniatowskiego, który wrócił do Polski na mocy traktatu ryskiego i w 1923 r. został odsłonięty na pl. Saskim (obecnym pl. Piłsudskiego) w Warszawie. Ale prawdziwym unikatem okazała się maska pośmiertna pierwszego prezydenta II RP Gabriela Narutowicza, której odlew znajduje się w Łazienkach Królewskich.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOficjalnie: Radosław Sobolewski trenerem Wisły Kraków
Następny artykułPełna pula jedzie do Poznania. Cenne zwycięstwo Warty we Wrocławiu