A A+ A++

W Iranie została odnaleziona najstarsza znana szminka na świecie. Jest czerwona i ma prawie 4000 lat

Choć najstarsza znana szminka na świecie została odnaleziona ponad 20 lat temu w regionie Jiroft, to teraz badacze opublikowali badanie ujawniające więcej szczegółów. Okazuje się, że skład starożytnej szminki, który zbadali badacze, jest zbliżony do współczesnych tego typu kosmetyków.


W skrócie:

  • Makijaż jest dla wielu osób formą samoekspresji, jak i zwyczajnym sposobem na poprawienie swojego wyglądu i podniesienie samooceny. Tradycje związane z makijażem obecne były już w starożytności, m.in. kohl, używany do dziś przy makijażu oczu, którym posługiwali się już starożytni Egipcjanie.
  • Odkrycie archeologiczne w regionie Jiroft w Iranie sugeruje, że już prawie 4000 lat temu używano tam szminek.
  • W 2001 roku w Iranie odkryto najstarszą znaną nam szminkę w historii. Zespół badaczy poddał analizie jej skład, który okazał się zbliżony do współcześnie używanych kosmetyków.
  • Odkrycie ujawnia również informacje na temat wysokiego stopnia zaawansowania cywilizacji starożytnego Bliskiego Wschodu oraz tradycje związane z makijażem.

Do odkrycia doszło w 2001 roku w południowo-wschodnim Iranie. W grobie z epoki brązu odnaleziono kamienny pojemnik ozdobiony rytymi ornamentami, który w kształcie bardzo przypomina dzisiejsze szminki. Pojemnik zawierał substancje, które naukowcy poddali analizie i okazało się, że ich skład jest bardzo zbliżony do składu używanych obecnie kosmetyków do ust.

Znaleziska archeologiczne ujawniają, że kosmetyki o skomplikowanym składzie były w użytku w Azji już od kilku tysięcy lat, co ciekawe duża ich część miała w składzie led, który jak wiemy obecnie jest substancją trującą. W prehistorycznych Chinach przykładowo produkowano je na dużą skalę. Archeolodzy często znajdowali różnego rodzaju kosmetyki w grobach z epoki brązu. Nie inaczej było w przypadku szminki odkrytej w Iranie.

Szminka odnaleziona została w 2001 roku, gdy podczas wylewu rzeki zalane zostały starożytne groby i część wyposażenia wypłynęła na powierzchnię. Niestety część znalezisk została wówczas zrabowana i najprawdopodobniej sprzedana na czarnym rynku antyków.

Na szczęście część artefaktów została odnaleziona przez archeologów, w tym właśnie czerwona szminka. Od tamtej pory kosmetyk znajduje się w Muzeum Archeologicznym Jiroftu. Doktor Nasir Eskandari, wykładowca na Uniwersytecie w Tehranie, sugeruje, że Irańczycy byli pionierami, jeśli chodzi o wynalezienie szminki.

Badacze łączą odkryty antyk z sumeryjskim miastem-państwem Marhaši, które znajdowało się 4 000 lat temu na terenie, gdzie odnaleziono szminkę. Co ciekawe, jest to znalezisko unikatowe, ponieważ do tej pory naukowcy wiedzieli o istnieniu kosmetyków w epoce brązu, jednak były to głównie kosmetyki do oczu oraz twarzy, jak przykładowo róże, natomiast istnienie kosmetyków do koloryzacji ust nie było dotychczas potwierdzone.

Tradycje kosmetyczne w starożytnym Iranie głównie związane były z eyelinerami stworzonymi z materiału o nazwie sormeh, które używane były zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn. Istnienie kosmetyków o skomplikowanym składzie sugeruje wysoki poziom cywilizacyjny oraz istnienie społeczeństwa zhierarchizowanego z określonymi standardami piękna.Skomplikowany skład kosmetyku nie był dla naukowców zaskoczeniem, ze względu na wysoki poziom zaawansowania technologicznego w starożytnym Iranie.

Jak podaje artykuł ze strony Scientific Reports, pojemnik zrobiony był z materiału o nazwie chloryt, powszechnie używany w starożytnym Iranie. Specyficzny kształt opakowania sugeruje, że starożytne kosmetyki były umieszczane w standaryzowanych pojemnikach ułatwiających wizualną identyfikację kosmetyku, zupełnie jak obecnie.

Najprawdopodobniej szminka była wyrobem używanym przez elitę społeczeństwa epoki brązu. Co ciekawe, turyński papirus erotyczny, dokument z XII wieku p.n.e., przedstawia wizerunek kobiety nakładającej na usta kosmetyk za pomocą rodzaju pędzelka, w drugiej dłoni trzymając lusterko oraz prawdopodobnie szminkę, co sugeruje w jaki sposób starożytni aplikowali kosmetyk.

Skład odnalezionej w Iranie szminki zawiera: hematyt, krzem, braunit, manganit, brochantyt, anglezyt, galena, które były zmieszane z woskami roślinnymi oraz innymi substancjami organicznymi, takimi jak mocznik posiadający właściwości zmiękczające (używany dla nawilżenia ust).

Źródłem intensywnego czerwonego koloru był hematyt. Ponad 80% składu szminki pochodzi z minerałów nadających jej odpowiedni kolor. Skład szminki jest znacząco zbliżony do składu współczesnych kosmetyków i, w przeciwieństwie do dużej ilości starożytnych kosmetyków, zawiera minimalne ilości ledu.

Może to sugerować świadomość niebezpieczeństwa związanego z bezpośrednim spożyciem tej substancji. Znalezisko w Iranie i dotyczące jego badania znacząco pogłębiają naszą wiedzę, nie tylko na temat kosmetologii, ale również stanu wiedzy oraz stopnia zaawansowania cywilizacyjnego w starożytnym Iranie.

Badania przeprowadzone zostały przez wspomnianego wcześniej doktora Nasira Eskandariego oraz zespół badaczy z Uniwersytetu w Padwie we Włoszech.


Źródło: Nasir Eskandari, Eugenio De Carlo, Federico Zorzi, Stefano Dall’Acqua, Claudio Furlan, Gilberto Artioli, Massimo Vidale, A Bronze Age lip-paint from southeastern Iran, “Scientific Reports” nr 14, 2024.

Fot.  A Bronze Age lip-paint from southeastern Iran, “Scientific Reports” nr 14, 2024/ Wikimedia Commons

Czytaj również:

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułAwaria kanalizacji przy Batorego. Przyczyną… korzenie drzew
Następny artykułRośnie konkurencja dla borówki amerykańskiej. Działkowcy sadzą tę roślinę na potęgę