A A+ A++

Raciborskie Centrum Kultury realizuje projekt „Byliśmy. Jesteśmy. Będziemy. Kamienie graniczne Brzezia”. Pomysł zrodził się wśród mieszkańców Brzezia, które od 1922 roku znajdowało się po polskiej stronie granicy z Niemcami, a do 1975 roku stanowiło samodzielną miejscowość. Inspiracją były zgromadzone przez mieszkańców pamiątki powstańcze i wojenne oraz artykuły w kwartalniku Brzeski Parafianin.

W ramach przedsięwzięcia przebudowana będzie podstrona internetowa www.brzezie.raciborz.com.pl. Przeprowadzone zostaną warsztaty teatralne, których zwieńczeniem będzie spektakl. Powstanie także wystawa zdjęć oraz film dokumentujący inicjatywę.

Istotną częścią projektu jest spacer online pt. KAMIENIE GRANICZNE BRZEZIA z etiudami teatralnymi w 5 ważnych dla historii Brzezia punktach, który już teraz możecie oglądać na naszym kanale na Youtube (link do filmu: https://www.youtube.com/watch?v=OxEUWjEHWbw). Przeprowadzonych zostanie 5 wywiadów z potomkami bohaterów z zaznaczeniem postaci, znanych z walki o polskość w ostatnim 100-leciu brzeskiej historii. Pierwszy z nich, w którym wystąpiła Jolanta Żurek, do obejrzenia pod tym linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=DPQoJpuaM9M.

Projekt ma na celu rozwijanie wiedzy o historii własnego regionu, nawiązaniu bliskich więzi ze środowiskiem i rozbudzenie poczucia przynależności do środowiska lokalnego.

Na finał projektu zapraszamy 11 listopada 2020 roku do RCK RDK przy ulicy Chopina 21.

Partnerem w realizacji programu jest Szkoła Podstawowa nr 3 im. K.K. Baczyńskiego w Brzeziu.

Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

źródło: RCK

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
Poprzedni artykuł“Kupujmy mniej, ubierajmy się lepiej!”
Następny artykułU stóp Beskidów powstanie wodne centrum rekreacji. Spełni podwyższone wymogi sanitarne