Badacze odkryli, że Thurstan pojawia się w średniowiecznym manuskrypcie jako święty. Do tej pory sądzono, że nie należy do grona świętych
Św. Thurstan, biskup Yorku, był jednym z najbardziej wpływowych duchownych XII-wiecznej Anglii. Dotychczas uważano, że po jego śmierci nie został uznany za świętego. Jednak najnowsze badania archiwum King’s collage w Cambridge rzucają inne światło na tę sprawę.
Kim był św. Thrustan?
Thrustan urodził się w 1070 roku w Normandii. Był synem księdza (w tamtym czasie istniała jeszcze taka możliwość). Niedługo po podboju Anglii przez Normanów przeniósł się do Londynu wraz z ojcem. Podążył w ślady ojca i rozpoczął karierę w Kościele.
Jedno z najwcześniejszych źródeł o jego życiu wspomina, że był on kapelanem króla Henryka I (lata panowania 1100-1135). To właśnie dzięki dobrym relacjom z królem został przez niego w 1114 roku powołany na biskupa Yorku.
W tamtym czasie biskupstwo Yorku było, oprócz biskupstwa w Canteburry, jedynym biskupstwem na terenach Anglii. Między dwoma biskupstwami trwał od dłuższego czasu konflikt o pierwszeństwo w Kościele Angielskim.
W konsekwencji tego konfliktu biskup Canteburry odmówił konsekracji Thrustana na biskupa, dopóki ten nie uzna jego zwiechnictwa. Thrustan odmówił. W związku z tym udał się on kontynent, gdzie szukał poparcia dla swej sprawy. Ostatecznie został konsekrowany na biskupa w 1121 roku przez samego papieża Kaliksta II.
Początkowo zgody na powrót do Anglii nie chciał wyrazić Henryk I, bowiem konsekracja odbyła się bez jego zgody. Ostatecznie jednak, dzięki różnym zabiegom dyplomatycznym, król Henryk zgodził się na jego powrót w 1121
Był zwolennikiem reform religijnych, zwłaszcza w ramach ruchu monastycznego. Za jego urzędowania powołano 2. nowe diecezje w biskupstwie Yorku. Przyłożył on rękę do uformowania wielu nowych opactw i klasztorów.
Za jego urzędowania Rzym rozsądził ostatecznie spór o zwierzchnictwo między Yorkiem a Cantenburry na korzyść tego pierwszego. W 1138 roku, podczas inwazji króla szkockiego Dawida I, dowodził w zwycięskiej bitwie pod Standard dzierżąc sztandar św. Piotra. W 1140 roku zrezygnował z urzędu biskupa i przeniósł się do klasztoru w Pontefract. Kilkanaście dni później zmarł.
Thrustan świętym?
Dotychczas badacze twierdzili, że Thrustan nie został uznany za świętego. Jednak w 2024 roku, podczas badania archiwum oxfordzkiego King’s Collage dr Michel Carter odkrył XV-wieczny łaciński manuskrypt, w którym pod datą 6 lutego, czerwonym atramentem (co wskazuje na duże znaczenie tej informacji) zapisano słowa: „Śmierć świętego Thurstana, arcybiskupa Yorku, roku pańskiego 1140.”
Manuskrypt pochodzi z opactwa w Pontefract, gdzie zmarł Thrustan. Słowa te są jednoznacznym dowodem, że Thrustan był w swych czasach uznawany za świętego. Nie są to jedyne dowody mające wskazywać na świętość Thrustana.
Jak podaje dr Carter, parę dni po śmierci Thrustana miał on przyjść we śnie do archidiakona Nottingam i potwierdzić, że znajduje się w niebie wraz z innymi świętymi.
Ponadto kilka średniowiecznych źródeł mówi, iż mnisi z Pontefract mieli otworzyć grób Thrustana, a tam mieli zastać ciało w nienaruszonym stanie, zaś z samego ciała miał emanować „słodki zapach”. W średniowieczu było to uważana za jednoznaczną oznakę świętości.
Źródła:
- EVIDENCE OF LOST SAINT: UNCOVERED, English heritage [dostęp: 21.02.2024].
- THURSTAN, ARCHBISHOP OF YORK, English heritage [dostęp: 21.02.2024].
Fot. Pieczęć biskupa Thurstana, źródło: English heritage
Czytaj również:
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS