A A+ A++

W chełmskim oddziale Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa po raz pierwszy kilkunastu ozdrowieńców oddało osocze. Pomoże ono w leczeniu pacjentów z Covid-19 w najcięższym stanie.

Aby oddać osocze, trzeba spełniać określone warunki. Od początku epidemii w chełmskim oddziale Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie żaden z ozdrowieńców nie oddał swojego osocza aż do ubiegłego tygodnia. Był on pod tym względem przełomowy, bo swoje osocze oddało kilkunastu ozdrowieńców z Chełma i okolic. Wśród nich byli zawodowi żołnierze, strażnicy graniczni i pracownicy służby zdrowia, ale nie tylko.

– W tym tygodniu mieliśmy umówionych dawców osocza na każdy dzień. To bardzo dobrze – mówił pod koniec ubiegłego tygodnia Tomasz Jankowski, kierownik chełmskiego oddziału Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie. – U niektórych poziom przeciwciał był na tyle wysoki, że osoba ta może podzielić się swoim osoczem nie jeden raz, a kilkukrotnie – oczywiście w odpowiednich odstępach czasu. W ten sposób jedna osoba może pomóc większej ilości pacjentów z Covid-19 w ciężkim stanie.

Osocze jest teraz na wagę złota, bo w kraju odnotowujemy rekordy zgonów osób zmagających się z Covid-19. Jeden ozdrowieniec oddając osocze może pomóc nawet trzem osobom. Coraz częściej zdarza się, że bliscy chorych na własną rękę szukają dawców osocza. W internecie takie apele przestały być rzadkością. W poprzednim wydaniu „Nowego Tygodnia” informowaliśmy o chełmiance, która apelowała o oddawanie osocza dla swojej siostry, a po podaniu go chorej jej stan się poprawił. Aby dawców osocza przybyło pojawiają się pomysły specjalnych bonów, w ramach których miałyby być im zwracane koszty wyjazdu do centrum krwiodawstwa. (mo)

Ważne i aktualne informacje dla ozdrowieńców, którzy chcą oddać osocze, opublikowane przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie:

Kto może oddać osocze od ozdrowieńców?

Osoby z potwierdzonym zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, które przechorowały COVID-19 i zostały uznane za wyleczone oraz osoby, które przebyły bezobjawowe zakażenie.

Od kiedy po chorobie można oddawać osocze ozdrowieńcze?

Po przynajmniej 28 dniach od ustąpienia objawów lub w przypadku przebiegu skąpoobjawowego 18 dni od zakończenia izolacji. Po przynajmniej 14 dniach od dodatniego wyniku badania przeciwciał anty-SARS-CoV-2, w przypadku bezobjawowego zakażenia. Po przynajmniej 14 dniach od powtarzalnie ujemnego wyniku wymazu z nosogardzieli.

Jakie badania świadczą o przebytym zakażeniu?

– dodatni wynik testu NAT (wymaz z nosogardzieli)
– dodatni wynik badania wykrywającego antygen SARS-CoV-2
– dodatni wynik badania przeciwciał anty-SARS-CoV-2
Jeśli posiadasz wynik badania zabierz go ze sobą, ale nie jest to konieczne.

Co dyskwalifikuje z oddawania osocza ozdrowieńczego?

– wiek powyżej 60 roku życia (powyżej 65 roku życia w przypadku osób, które już oddawały krew),
– masa ciała poniżej 50kg,
– poważne choroby przewlekłe, wymagające stałego przyjmowania leków,
– choroby nowotworowe w wywiadzie,
– zabiegi operacyjne i badania endoskopowe w ciągu ostatniego pół roku,
– przebyta transfuzja (w tym osocza od ozdrowieńców) w ciągu pół roku,
– zakażenia HIV/HBV/HCV/kiła i kontakt z osobami zakażonymi.
Dawcy osocza ozdrowieńczego muszą spełniać wszystkie wymagania tak jak honorowi dawcy krwi.

Czy kobiety po przebytej ciąży lub osoby po transfuzji mogą oddawać osocze ozdrowieńcze?

Tak, ale konieczne jest najpierw wykonanie dodatkowego badania na obecność przeciwciał anty-HLA i kwalifikacja tylko w przypadku otrzymania wyniku ujemnego. Badanie to jest wykonywane nieodpłatnie w RCKiK.

Gdzie można oddać osocze?

Osocze pobierane jest w RCKiK w Lublinie i jego Oddziałach Terenowych: Zamościu, Chełmie, Białej Podlaskiej.

Jak pobierane jest osocze?

Metodą plazmaferezy, na specjalnych urządzeniach zwanych separatorami. W trakcie tego zabiegu pobierana krew rozdzielana jest na osocze i pozostałe składniki, które są przetaczane z powrotem do tej samej żyły dawcy. Pobieranie osocza nie boli, jest całkowicie bezpieczne – wykonywane w całości z wykorzystaniem sprzętu jednorazowego użytku, pod nadzorem fachowego personelu, obecnie dodatkowo zgodnie z procedurami wzmożonego reżimu sanitarnego. Zabieg trwa około 30-40 min. Jednorazowo pobierane jest około 600 ml osocza. Pierwsze trzy oddania osocza ozdrowieńczego mogą być w odstępach 1 tygodnia. Jeśli pobranie osocza metodą plazmaferezy nie jest możliwe, pobierane jest 450 ml krwi pełnej, z której otrzymywane jest ok 220-230 ml osocza.

Jak przygotować się do oddania osocza?

Kilka dni przed oddaniem zacznij nawadnianie organizmu (ok. 2,5l płynów/dobę) i zastosuj dietę lekkostrawną z ograniczeniem tłuszczów. W dniu oddania nie trzeba być na czczo, zjedz lekkostrawne śniadanie. Potencjalni dawcy proszeni są o kontakt telefoniczny lub mailowy, co pozwoli dokonać wstępnej oceny braku przeciwskazań do oddania osocza oraz ustalić termin i miejsce pobrania.

Kontakty w godzinach pracy pod numerami telefonów: RCKiK Lublin: 535-612-456, 509-169-059, (81)5326275; Oddział RCKiK w Zamościu: 535-596-299, (84)6773205; Oddział RCKiK w Chełmie: 82 565 56 51, 530770997; Oddział RCKiK w Białej Podlaskiej: 83 414 33 50, 83 345 06 79, 731-751-051. E-mail: [email protected]

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNawet 15 lat więzienia grozi Magdalenie K.
Następny artykułSzukają najpiękniejszego eko-bałwanka