A A+ A++

Niepełne dane, bo nie uwzględniają kobiet

Caroline Criado Perez w jednym z wywiadów przyznała, że pisanie „Niewidzialnych kobiet” było dla niej jak nieustające ćwiczenie z niedowierzania i wściekłości. Jeśli jednak w tej chwili ktoś pomyślał, że jej książka to najnowsza biblia feministek, z góry uprzedzam, że nie. Autorka dociekliwie analizuje rzeczywistość i jedna sfera życia po drugiej demaskuje lukę informacyjną w danych dotyczących kobiet.

Criado Perez pokazuje na żywej materii i na przykładach od Japonii po Norwegię, co to oznacza, że dane o tym, w jaki sposób kobiety żyją, odczuwają, myślą, podróżują, gotują, reagują na leki czy przechodzą choroby, często w ogóle nie są zbierane. Jakie konsekwencje ma to, że badacze w wielu dyscyplinach nauki przy opracowywaniu wyników eksperymentów nie analizują ich ze względu na płeć, a liczby, statystyki i algorytmy, na których działają całe systemy i branże, opierają się na zbiorach danych opisujących wyłącznie mężczyzn.

Autorka udowadnia, że to nie wyjątki, ale reguła, według której kręci się świat w skali makro i mikro: od wytyczania tras autobusowych i miejsc parkingowych, projektowania gadżetów elektronicznych, pasów i poduszek bezpieczeństwa w samochodach, po testy kliniczne leków i systemy wyborcze.

Czasami konsekwencje świata zaprojektowanego pod mężczyzn tylko utrudniają życie kobiet, jak np. zbyt niskie, bo dostosowywane do męskiego metabolizmu temperatury w open space’ach czy brak wystarczającej liczby damskich toalet. Bywa jednak i tak, że kobiety przypłacają je życiem. Na przykład przy zawałach serca. U kobiet są one diagnozowane średnio 30 min później niż u mężczyzn, a – dodatkowo – ryzyko błędnej diagnozy jest u nich o połowę wyższe, ponieważ objawy „kobiecego” zawału są odmienne niż te, które występują u mężczyzn i zostały uznane za „swoiste”. Dlacz … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPolicja Ostrów Wlkp.: Bezpieczne Ferie 2022
Następny artykułJak zacząć korzystać z diety pudełkowej? Przewodnik po meandrach cateringu dietetycznego