New Murabba, nowa dzielnica powstająca w Arabii Saudyjskiej, a dokładniej w Rijadzie, ma obejmować obszar 25 milionów metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. W planach jest zbudowanie tu 104 tys. domów mieszkalnych, zaś w centrum ma stanąć gigantyczny Mukaab, co z języka arabskiego oznacza “sześcian”. Nie bez powodu, gdyż właśnie taki kształt ma mieć. Co więcej, projekt zakłada, iż będzie największym budynkiem na świecie.
Jaki budynek jest największy na świecie? Rekord ma zostać pobity
Budowa niezwykłego kolosa ruszyła w październiku. Co istotne, choć Mukaab ma być największym budynkiem na świecie, nie oznacza to, że równocześnie zyska tytuł najwyższego. Będzie mierzył “zaledwie” 400 metrów (rekordzista z Dubaju, Burj Khalifa, ma aż 828 metrów). Wyróżnia go jednak jeden istotny “szczegół” – a mianowicie, jak na sześcian przystało, każdy bok będzie miał tej samej długości, co w ostatecznym rozrachunku daje aż 2 miliony metrów kwadratowych powierzchni. To właśnie objętość czyni Mukaab wyjątkowym.
Wielkość to nie wszystko, co będzie wyróżniało tę niezwykłą budowlę, gdyż z zewnątrz ma zostać otoczony nietypową fasadą. Wykonana z nachodzących o siebie form w kształcie trójkątów robi oszałamiające wrażenie. Po wejściu do środka przywita nas przestrzenne atrium, a w nim gigantyczna, spiralna wieża z tarasami widokowymi, która ma sięgać szczytu budowli. Nie zabraknie również holograficznych projekcji opartych na sztucznej inteligencji pokazujących krajobrazy z różnych miejsc i epok. Sam Mukaab został zaprojektowany tak, aby w jednym miejscu miał wszystko, czego trzeba: ponad 100 tys. apartamentów, liczne sklepy, a nawet hotele, muzeum czy uniwersytet. Na dachu zaś znajdą się ogrody.
Budynek w Arabii Saudyjskiej ma kosztować 50 mld dolarów. Kiedy powstanie?
Mukaab powstaje jako część projektu Vision 2023 i do tego roku ma zostać ukończony. Wszystko dlatego, że w tym czasie w stolicy będzie odbywała się m.in. Światowa Wystawa Expo 2030. Cały projekt opiera się na nowoczesnym stylu architektonicznym, jakim jest Nadżdi, będzie kosztować 50 mld dolarów (ok. 206,5 mld zł) i zapewni 300 tys. nowych miejsc pracy. Aktualnie niemal skończono wykopywać fundamenty. Jeśli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS