A A+ A++

Przywracanie połączeń lotniczych pasażerskich będzie się odbywało w trzech fazach. Jak tłumaczy Marcin Horała, wiceminister infrastruktury, najpierw uruchomione będą loty krajowe. W poniedziałek, 1 czerwca, z połączeniami krajowymi ma ruszyć PLL LOT, na razie do ośmiu miast. Będą to loty na trasach: Warszawa-Gdańsk (do trzech razy dziennie), z Warszawy Krakowa, Poznania, Rzeszowa, Szczecina, Wrocławia i Zielonej Góry (do dwóch razy dziennie) oraz z Krakowa do Gdańska (raz dziennie). Pierwszym rejsem będzie lot z Warszawy do Szczecina.

Latanie w czasie pandemii

Uruchomienie lotów wiąże się z nowymi wytycznymi dla pasażerów, lotnisk i linii lotniczych.

– Mamy dobrą wiadomość: wracamy do latania. Najważniejszą dla nas rzeczą jest bezpieczeństwo pasażerów, załóg lotniczych, pracowników portu lotniczego. Dlatego z myślą o nich przygotowaliśmy nowe zasady podróżowania w ruchu lotniczym – tłumaczy Piotr Samson, prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Nowe zasady zostały przygotowane na podstawie wytycznych Agencji Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) i Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) oraz naszego Głównego Inspektora Sanitarnego (GIS).

– Połączyliśmy to wszystko i są to te zasady, które będą obowiązywać. Traktujmy je jako niezbędne środki zapewnienia bezpieczeństwa pasażerom, bo to jest dla nas najważniejsze. To są te środki, które (…) w obecnej sytuacji epidemicznej, w której znajduje się Polska, są najbardziej adekwatne – twierdzi szef ULC.

Fot.: PAP (zdjęcia)

Nowe wytyczne wprowadzają obowiązek noszenia maseczki, dystansowania społecznego, dezynfekcji oraz mierzenia temperatury.

– W tych nowych zasadach na terminal będą mogły wchodzić tylko osoby, które podróżują, bez osób odprowadzających. Pasażerom będzie mierzona temperatura za pomocą kamer termowizyjnych – graniczną temperaturą jest 38 stopni Celsjusza. Ta decyzja została podjęta na poziomie europejskim. Dokładamy wszelkich starań, żeby z punktu widzenia pasażera nie było żadnych dodatkowych utrudnień, żeby to przejście w całej podroży lotniczej – przez terminal do samolotu – było jak najbardziej płynne – zapewnia Piotr Samson.

Odstęp, maseczki i serwis

Na lotniskach obowiązywać będzie również dystans społeczny rozumiany jako zachowanie 1,5 m odstępu między ludźmi. Trzeba też będzie na nich nosić założoną na twarz maseczkę. Ograniczone będzie korzystanie z usług i obiektów lotniskowych np. placów zabaw czy palarni. Nowością będzie obowiązek wypełnienia oświadczenia o stanie zdrowia, zgodnie z instrukcją przewoźnika, jeszcze przed odlotem samolotu.

Z kolei lotniska mają zapewnić dostęp do środków dezynfekcyjnych oraz płatnych dyspenserów z maseczkami ochronnymi. W celu ograniczenia bezpośredniego kontaktu między pasażerami a pracownikami lotnisk, np. w punktach informacji, kontroli paszportowej czy odprawy, zostaną zainstalowane ekrany ochronne. Pracownicy lotnisk będą zaopatrzeni w sprzęt ochronny, a terminale będą regularnie czyszczone i dezynfekowane.

Na pokładach samolotów personel będzie nosił maseczki oraz rękawiczki. Pasażerowie będą zobowiązani do zakrywania maseczką ust i nosa przez cały lot (maseczki powinno się zmieniać co cztery godziny). W samolotach ograniczony zostanie serwis pokładowy, by zmniejszyć bezpośredni kontakt pasażerów z załogą. Napoje i przekąski będą serwowane w indywidualnych opakowaniach. Pasażerowie będą zobowiązani do wypełnienia Karty Lokalizacji Podróżnego przed lądowaniem, a po przylocie powinni bezzwłocznie opuścić terminal. ULC zachęca ograniczenia bagażu podręcznego.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDziś dzień bierzmowania
Następny artykułPiekło nigeryjskich dzieci