A A+ A++

W Gdyni trwa właśnie jeden z najbardziej nietypowych transportów w historii naszego kraju. Przy Skwerze Kościuszki, w miejscu odholowanej 16 listopada do Portu Wojennego ORP “Błyskawicy”, zacumował specjalny ponton, na pokładzie którego znajduje się polski okręt podwodny ORP “Sokół”. Czeka go teraz przejażdżka ulicami Gdyni do Muzeum Marynarki Wojennej. W związku z tym od 20 do 24 grudnia wprowadzone zostaną ograniczenia w ruchu drogowym.

W piątek 17 listopada, tuż przed godziną 14:00, na specjalnym pontonie transportowym, ORP “Sokół” dotarł do Nabrzeża Pomorskiego w Basenie Prezydenta w miejsce, gdzie zazwyczaj cumuje legendarna ORP “Błyskawica”.

ORP “Sokół” zejdzie na ląd w Gdyni. Okręt podwodny przejedzie ulicami miasta

Jak poinformował Interię Aleksander Gosk z Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, w zależności od warunków pogodowych, “Sokół” powinien zejść na ląd w poniedziałek lub wtorek (20 lub 21 listopada). Okręt schodzić będzie na nabrzeże “burtą”, korzystając z siłowników hydraulicznych. Na kolejne dwa dni zaplanowano przejazd okrętu ulicami Gdyni na teren Muzeum Marynarki Wojennej.

Transport drogowy okrętu na platformach SPMT zakończy się dojazdem do niecki ekspozycyjnej i przygotowaniem okrętu do operacji przesuwania na miejsce docelowe. Ostateczne posadowienie “Sokoła” na miejscu jego przyszłej ekspozycji zaplanowano na piątek, 24 listopada. Precyzyjny harmonogram operacji uzależniony jest zarówno od czynników technicznych, organizacyjnych, jak i od warunków pogodowych. 

Kierowcy – uwaga na okręt podwodny na ulicach Gdyni

Okręt wraz z “wyposażeniem transportowym” będzie ważył ok. 370-380 ton. Wprawdzie sam kadłub mierzy około 47,4 m długości i 4,6 m szerokości, ale rampa transportowa w najszerszym miejscu ma około 8 m. Trasa okrętu (w poprzek Skweru Kościuszki) będzie zamknięta dla kierowców w okresie od 20 do 24 listopada.

Okręt przetnie Aleję Jana Pawła II, a następnie skieruje się Aleją Topolową w stronę Klubu Marynarki Wojennej “Riviera”. Podróż okrętu rozpocznie się dziobem do przodu, do Alei Topolowej, a od tego fragmentu rufą – równolegle do linii brzegowej, dziobem do klubu “Riviera”. Cała trasa przejazdu liczy około kilometra.   

ORP Sokół na ulicach Gdyni. Pierwszy okręt podwodny do zwiedzania w Polsce

ORP “Sokół” po wycofaniu z linii – decyzją Ministra Obrony Narodowej – w 2020 roku przekazany został Muzeum Marynarki Wojennej. Od tego czasu trwały przygotowania do uczynienia z okrętu atrakcji turystycznej i eksponatu muzealnego. Dotyczyły one m.in. wycięcia otworów wejściowych w kadłubie, demontażu jednego z silników czy np. malowania jednostki.

Specjalnie stworzona w tym celu betonowa niecka to trzecia z rozważanych lokalizacji “Sokoła”. Poprzednie dwie okazały się niemożliwe do realizacji z powodów finansowych i logistycznych.

Jak informuje Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, plenerowa ekspozycja okrętu podwodnego ex ORP “Sokół” będzie mieć charakter pomnika – memoriału upamiętniającego tysiące polskich marynarzy pełniących tę elitarną służbę. Przez 90 lat historii polskiej floty podwodnej (1932 – 2022) pod biało-czerwoną banderą służyło w aż 25 okrętów podwodnych, 8 z nich uczestniczyło w zmaganiach II wojny światowej, a dwa – ORP “Orzeł” i ORP “Jastrząb” (zatopiony omyłkowo przez aliantów) nie powróciły do baz. Do legendy przeszło bohaterstwo i tragiczne losy marynarzy … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCD Projekt RED nie zrezygnuje ze znanych aktorów “dopóki to będzie miało sens”
Następny artykuł“Biedota bierze piątkę brutto”. Programistka: Pasożytują na naszym sukcesie