Ustawa weszła w życie, od dziś (16.08.) powinno ruszyć przyjmowanie wniosków o dodatek węglowy. Aktualnie jednak to możliwość raczej teoretyczna, ponieważ urzędy nie otrzymały do tej pory formalnych wytycznych – zwłaszcza tych dotyczących wzoru wniosku. Ten został opublikowany przez Rządowe Centrum Legislacji w minionym tygodniu, jednak przez urzędników traktowany jest jako projekt, w sprawie nie ma bowiem stosownego rozporządzenia.
W Rybniku, obsługą zainteresowanych uzyskaniem wsparcia na zakup opału, będzie się zajmował Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Dziś (16.08.) pojawiły się tam pierwsze osoby, które chciały złożyć wniosek o dodatek węglowy, posługując się przy tym dostępnym już formularzem. Zostały jednak odprawione z kwitkiem.
– Druki nie są jeszcze zatwierdzone, urzędnicy czekają na wytyczne. Dlatego nie przyjęli wniosków, z jakimi zjawiło się dziś dwóch pierwszych mieszkańców – mówi Agnieszka Skupień, rzecznik rybnickiego urzędu miasta, dodając, że osoby te nie były zadowolone z takiego obrotu spraw.
W tej chwili nie ma dokładnego terminu, kiedy pojawi się rozporządzenie Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Na stronie internetowej ministerstwa, znajduje się następująca informacja: “Wnioski o dodatek węglowy – podobnie jak w przypadku dodatku osłonowego, będzie można składać do gminy. Jego wzór będzie opublikowany wkrótce w rozporządzeniu o czym będziemy informować.”
Wzór wniosku dostępny jest tutaj:
Pobierz WZÓR WNIOSKU O DODATEK WĘGLOWY.docx (format docx, rozmiar ~46.02 k)
Dodatek węglowy to 3 000 zł dla gospodarstw domowych, których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe – zasilane węglem kamiennym, brykietem lub peletem, zawierającymi co najmniej 85% węgla kamiennego.
Na jedno gospodarstwo domowe przypada jeden dodatek. We wniosku należy wpisać dane wnioskodawcy oraz wszystkich członków gospodarstwa domowego – podając ich imię, nazwisko i nr pesel/dane z dowodu osobistego.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS