A A+ A++

Naukowcy dokonali historycznego odkrycia. Udowodnili, że koty przywiązują się do swoich opiekunów podobnie jak psy. Co więcej, tworzą więź przypominającą tę między dzieckiem a rodzicami. Określenia “kocia mama” i “koci tata” nigdy jeszcze nie były bardziej trafione.

Ofiary czarnego PR-u?

Zanim pierwszy kot wprowadził się do ludzkiego domu, pies już zyskał tytuł najlepszego przyjaciela człowieka. O wiele częściej był też przedmiotem zainteresowań naukowców. I choć kotów domowych jest na świecie o wiele więcej niż psów, to na starcie były na przegranej pozycji w kategorii przywiązania do człowieka i lojalności.

Czego już nie mówiono o kotach? Słyszeliśmy, że są fałszywe, samolubne, przywiązują się do miejsc, a nie do właścicieli i mają w nosie człowieka. Interesuje je tylko jedzenie, ewentualnie zabawa. Sugerowano, że można je socjalizować tylko w niewielkim stopniu i zawsze pozostaną niezależne. Z tymi stereotypami starali się walczyć kociarze, ale bez twardych dowodów naukowych nie mieli szans. Tym razem może być inaczej!

Kot niczym dziecko

Kristyn Vitale i jej zespół  z Uniwersytetu Stanowego w Oregon przeprowadzili testy, w których wzięło udział 79 kociąt, 38 dorosłych kotów oraz ich opiekunowie. Badanie zostało podzielone na kilka etapów. W pierwszym koty spędzały dwie minuty w nieznanym pomieszczeniu ze swoim właścicielem. W drugim etapie zostawały same, a w trzecim – właściciel wracał i spędzał ze zwierzakiem kilka minut. Opiekun siedział w wyznaczonym okręgu i mógł wchodzić w interakcję z kotem tylko wtedy, gdy ten przekroczył linię graniczną.

Testy filmowano i na podstawie zachowania każdego kota ustalono stopień jego przywiązania do właściciela. Po powrocie opiekuna koty, które wytworzyły bezpieczną więź, były mniej zestresowane i dzieliły swoją uwagę między człowieka a otoczenie, np. eksplorując pokój. Koty pozbawione bezpiecznej więzi wykazywały oznaki stresu, trzymały się z dala od właściciela albo wręcz przeciwnie – wskakiwały mu na kolana i zostawały tam bez ruchu. Wśród dorosłych zwierząt aż 65,8 proc. prezentowało zachowania świadczące o silnej więzi z opiekunem. Spośród maluchów 64,3 proc. wykazało istnienie pozytywnej więzi z opiekunem. Dziewięciu z nich nie udało się sklasyfikować.

Badacze obliczyli, że odsetek kotów przywiązanych do swoich właścicieli jest podobny do odsetka niemowląt prezentujących przywiązanie do rodziców. Co ciekawe, jest on wyższy niż u psów, wśród których wynosi 58 proc. I choć dla miłośników kotów nie jest to żadna nowina, to pozwoli nam inaczej spojrzeć na te zwierzęta.

Wcześniejsze prace tego zespołu potwierdziły, że koty nie są tak wyniosłe, jak mogłoby się wydawać. Potrafią być towarzyskie i czułe – przynajmniej dopóki będą przez nas dobrze traktowane. A co najważniejsze: jeśli mają do wyboru smakołyki czy zabawki, a towarzystwo człowieka, to w większości przypadków wybiorą o … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułFallout 76: Gracze wymierzą sprawiedliwość liderowi klanu bandytów
Następny artykułPijany woźnica w Dolinie Kościeliskiej przewrócił dorożkę z turystami