A A+ A++

Zapewne robiąc zakupy online, zauważyłeś, że ceny różnych metod dostaw znacznie się od siebie różnią. Choć zwykle różnice te są niewielkie, to czasami zdarza się, że właśnie na ich podstawie konsumenci decydują o konkretnym sposobie doręczenia przesyłki. W poniższym artykule wyjaśniamy, jakie czynniki mają wpływ na ostateczny koszt dostawy i czy warto dopłacać za dodatkowe usługi, takie jak np. ubezpieczenie paczki.

Ceny wysyłki kurierskiej – czynniki generujące koszty

Wśród czynników, które wpływają na cenę wysyłki, wyróżnia się przede wszystkim rozmiar paczki. Mniejsze paczki są tańsze – niekiedy kosztują zaledwie kilka złotych. Za transport gabarytowych przesyłek trzeba zapłacić nieco więcej. Szczególnie jeśli są one wyjątkowo ciężkie i mają niestandardowe kształty. Jeśli nadajesz przesyłkę do automatu paczkowego, możesz łatwo sprawdzić, w jakiej kategorii gabarytowej jest Twoja paczka, porównując jej wymiary z tymi podanymi w formularzu wysyłkowym. W przypadku paczek wysyłanych do skrytek różnice cen są niewielkie, a poszczególne wymiary prezentują się następująco:

  • gabaryt A – maksymalne wymiary: 8 x 38 x 64 cm, maksymalna waga: 25 kg;
  • gabaryt B – maksymalne wymiary: 19 x 38 x 64 cm, maksymalna waga: 25 kg;
  • gabaryt C – maksymalne wymiary: 41 x 38 x 64 cm, maksymalna waga: 25 kg.

Na cenę wysyłki kurierskiej wpływa także to, gdzie ma zostać doręczona paczka. Przesyłki krajowe są znacznie tańsze od zagranicznych (które różnią się też między sobą w zależności od konkretnej lokalizacji), ale nie tylko docelowy kraj determinuje koszt. Istotne jest także to, czy paczka ma trafić na adres domowy, czy do punktu odbioru lub automatu paczkowego. Przesyłki doręczane na konkretne adresy są zwykle droższe od tych odbieranych samodzielnie, ponieważ kurier musi dotrzeć do wskazanego mieszkania czy domu osobiście. W punktach odbioru zostawia zwykle większą liczbę paczek jednocześnie. Poza tym na cenę wpływ mają takie czynniki jak np. dodatkowe ubezpieczenie, usługa dostarczenia dokumentów zwrotnych czy termin doręczenia. Przesyłki weekendowe kosztują nieco więcej niż te dostarczane w trakcie dni roboczych. Cenę podwyższają też komunikaty o delikatnej zawartości paczki i konieczności jej specjalnego traktowania.

Ubezpieczona przesyłka kurierska – czy warto dopłacać?

Polecamy zapoznać się z artykułem objaśniającym jeszcze bardziej szczegółowo, od czego zależą ceny wysyłki kurierskiej. Decydując się na usługi dodatkowe, takie jak ubezpieczenie, warto rozważyć najpierw, czy jest to opłacalne. Ubezpieczenie przesyłki kurierskiej zalecane jest wtedy, gdy zawartość paczki jest bardzo wartościowa. Wtedy w razie jej uszkodzenia lub zaginięcia można starać się o uzyskanie odszkodowania. Opcja ta zatem opłaca się, gdy wysyłamy cenne przedmioty. Po opłaceniu małego w porównaniu do wartości przesyłki ubezpieczenia możemy mieć pewność, że w razie nieszczęścia otrzymamy rekompensatę.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTOZ apeluje o transportery dla małych zwierząt i karmę
Następny artykułKołodziejczak:Pokłóciliście nas z Rosją, najlepszym klientem