A A+ A++

Grzybobranie do tego stopnia idzie pełną parą, że w niektórych lasach jest więcej zbieraczy niż grzybów 🙂 Niektórzy to mają taką kolekcję, że po przerobieniu ich na wszystkie możliwe sposoby, wręcz je rozdają na lewo i prawo. Jeśli i Wy przerobiliście te pyszne dobroci na zupę, sos, kotlety czy pływają już zanurzone w occie i jeśli zamrażarka pęka od nich w szwach, pozostaje jeszcze je ususzyć i – zrobić ocet grzybowy!

Kierowana przedziwną ciekawością postanowiłam zrobić ocet ze świeżych maślaków BŁĄD – tak nie róbcie. Pierwsza sprawa jest taka, że ocet robimy tylko z suszonych grzybów. Ja zrobiłam nastaw z zeszłorocznych podgrzybków i teraz czekam na efekt 6 tygodni.

Według mojej intuicji taki ocet powinien podkreślić smak zupy grzybowej, bigosu lub barszczu. Zdam relację, gdy będzie gotowy.

Jak przygotowałam ocet grzybowy:

Wyparzony słoik wypełniłam w 1/3 suszonymi grzybami (grzyby napiją się wody, a więc zwiększą objętość. Świeżego surowca daje się połowę). Dodałam kilka kulek ziela angielskiego, liścia laurowego i suszonej papryczki chili. Do letniej, przegotowanej wody dodałam cukru (4 łyżki na 1 litr wody) i wymieszałam. Grzyby zalałam wodą i całość wymieszałam drewnianą łyżką. Słoik zabezpieczyłam ręcznikiem papierowym i nałożyłam gumkę recepturkę. Od teraz czekam 3 tygodnie, codziennie mieszając nastaw  raz lub dwa razy. Po trzech tygodniach wyjmę wsad, przecedzę i ponownie zleję do słoika. Przez kolejne 3 tygodnie będę cierpliwie czekać na efekt, po czym ocet przeleję do butelek.

W oczekiwaniu na ocet zapraszam do poczytania artykułów na podobne tematy:

_______________________________________________________________
Spodobał się artykuł? Uważasz, że inni powinni go przeczytać? Będzie mi miło, jeśli go udostępnisz lub skomentujesz,
dołączysz do mojego
dołączysz do obserwatorów na

Artykuł pochodzi z serwisu .

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCzujnik podpięty do drona będzie sprawdzał jakość powietrza w Poznaniu
Następny artykułMaraton Warszawski. Zwycięstwo Etiopczyka, ale samochód dla Kenijki