A A+ A++

Na dzisiejszej konferencji prasowej Minister Zdrowia Adam Niedzielski poinformował o przedłużeniu aktualnych obostrzeń w całym kraju. Dotychczas miały one obowiązywać do 9 kwietnia, teraz przedłużono je do 18 kwietnia.

Czyli do końca przyszłego tygodnia możemy zapomnieć o kupowaniu w galeriach, wizycie u fryzjera czy ksometyczmi, przenocowaniu w hotelu posłaniu dzieci do żłobków, szkół i przedszkoli i wielu innych sprawach.

Ostatnie wyniki, które dają pewną nadzieję, są jeszcze zbyt słabym sygnałem, żeby traktować je optymistycznie. Cały czas w szpitalach mamy trudną sytuację, która zróżnicowana jest regionalnie. Są regiony, gdzie sytuacja jest dobra, ale też takie, gdzie sytuacja jest trudna – powiedział Adam Niedzielski. Konsekwencje ewentualnej zwiększonej mobilności w okresie świąt będą widoczne w następnym tygodniu, dlatego podjęliśmy decyzję, że zasady bezpieczeństwa, które obowiązują przedłużamy do 18 kwietnia.

Obostrzenia, które obecnie obowiązują zostały przedłużone do 18 kwietnia, w przyszłym tygodniu ma być podejmowana kolejna decyzja, co dalej. Na jej podjęcie mają mieć wpływ wyniki poświąteczne oraz to, jak wykorzystywana będzie infrastruktura szpitalna.

Co dalej – zobaczymy w przyszłym tygodniu.

Jakie obostrzenia obowiazują:

Handel – ograniczenia

  • Wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m2 pozostaną zamknięte.
  • Centra i galerie handlowe – tak jak obecnie – pozostają zamknięte, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni.

W placówkach handlowych na targu lub poczcie obowiązują limity osób:

  • 1 osoba na 15 m2 – w sklepach do 100 m2,
  • 1 osoba na 20 m2  – w sklepach powyżej 100 m2.

Kult religijny w miejscach kultu religijnego obowiązuje limit osób – na 1 osobę musi przypadać 20 m2. Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.

Salony fryzjerskie i kosmetycznepozostają zamknięte

Żłobki i przedszkolanadal są nieczynne. Wyjątkiem jest sprawowanie opieki nad dziećmi pracowników medycznych i służb porządkowych (m.in. żołnierzy, funkcjonariuszy policji i straży pożarnej).

Sport działalność obiektów sportowych jest ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego. Wszelkie wydarzenia mogą się odbywać bez udziału publiczności. Zamknięte pozostają m.in. siłownie, kluby fitness, stoki narciarskie, baseny, sauny i solaria.

Edukacja – uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego uczą się zdalnie.

Hotele – obiekty noclegowe pozostają zamknięte (z wyjątkiem m.in. hoteli robotniczych, a także np. dla medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy).

Kultura – wciąż zamknięte są teatry, kina, muzea i galerie sztuki.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTermin obowiązywania obostrzeń przedłużony do 18 kwietnia. Co z majówką?
Następny artykułInformacja ZUS. Wysokość stóp procentowych składki na ubezpieczenie wypadkowe na okres od 1 kwietnia 2021 r. do 31 marca 2022 r.