A A+ A++

Nowe zarządzenie metropolita białostocki abp Tadeusz Wojda wydał w związku ze wzrostem liczby zakażeń koronawirusem oraz z faktem, iż parafie archidiecezji od soboty (17 października) znajdą się w czerwonej strefie.

W zarządzeniu metropolita stwierdził: – Nadejście drugiej fali pandemii jest dla nas wszystkich kolejnym trudnym doświadczeniem. Przychodzi nam ponownie zmierzyć się z tym wyzwaniem i chcemy to czynić w duchu solidarności i braterstwa, manifestując gotowość niesienia w miarę możliwości pomocy tym, którzy jej potrzebują lub będą potrzebować.

Koronawirus. Obostrzenia na cmentarzach. Na Wszystkich Świętych i Dzień Zmarłych nikt nie planuje zamykania. Na razie

Zaznaczył: – Pokonanie pandemii zależy w dużej mierze od naszej świadomej odpowiedzialności, zachowania reguł bezpieczeństwa i higieny.

Podał w zarządzeniu obowiązujące zasady, które należy wdrożyć podczas sprawowania liturgii i innych obowiązków duszpasterskich. Przypominał, że zgodnie z jego zarządzeniem z 13 marca w archidiecezji obowiązuje dyspensa od uczestnictwa w niedzielnych i świątecznych mszach dla osób z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura itp.), osób w podeszłym wieku i kobiet w ciąży, osób, które „czują wielką obawę przed zarażeniem”.

Czerwona strefa. Dozowniki nie w kropielnicach

W związku z ograniczeniami dotyczącymi liczby uczestników zgromadzeń religijnych w „strefie czerwonej” (jest w niej w Podlaskiem m.in. Białystok i powiaty białostocki oraz sokólski) abp Wojda udzielił ponadto ogólnej dyspensy od tego obowiązku osobom przebywającym w takich strefach w okresie ich obowiązywania.

Arcybiskup przywołuje informacje, że liczbę wiernych uczestniczących w nabożeństwie wyznaczają ograniczenia sanitarne: w strefie żółtej – 1 osoba na 4 m kw., w strefie czerwonej – 1 osoba na 7 m kw.

Przypomina także, że obowiązek zakrywania przyłbicą lub maseczką nosa i ust mają: wierni uczestniczący w liturgii (chyba że posiadają zwolnienie wynikające z przeciwskazań medycznych), pracownicy kościelni w sytuacjach kontaktu z innymi osobami (np. podczas zbierania tacy czy w czasie przygotowania paramentów w świątyni, w której przebywają inne osoby), służba liturgiczna podczas liturgii i przygotowania do niej (z wyjątkiem diakona, lektora i psalmisty w momentach czytania lub śpiewu), koncelebransi i pozostali szafarze podczas rozdawania komunii, szafarze sprawujący sakrament pokuty.

Boże Ciało 2020. Pandemia koronawirusa nie zatrzymała procesji w Białymstoku

– Parafia powinna zaopatrzyć się w dozowniki z płynem dezynfekującym, które należy ustawić przy drzwiach wejściowych (lecz nie w kropielnicach). Należy ponadto przy drzwiach wejściowych umieścić przypomnienie o obowiązku stosowania maseczek – wskazuje metropolita.

Kościół. Komunia do ust czy na rękę?

Zgodnie z rozporządzeniem „podczas każdej liturgii należy umożliwić wiernym przyjęcie Komunii Świętej zarówno do ust, jak i na rękę” i „nie wolno zmuszać wiernych do przyjmowania Komunii Świętej na rękę, jak i jej odmawiać”. Ponadto „za każdym razem należy wyraźnie ogłosić porządek przyjmowania Komunii Świętej”. Należy też „utworzyć oddzielne rzędy dla przyjmujących Komunię Świętą do ust i na rękę”, a jeśli obecny jest tylko jeden szafarz, „Komunię Świętą udziela najpierw na rękę, a następnie przyjmującym do ust”. Jeśli jest większa liczba szafarzy, „wówczas każdy z nich komunikuje w oddzielnym rzędzie”. Metropolita tu podkreśla: „Kapłani pomagający celebransowi rozdawać Komunię Świętą winni bezpośrednio przed tą czynnością zdezynfekować ręce”.

Wszystkich Świętych. Obostrzenia i koronawirus

Z kolei przy sprawowaniu sakramentu pokuty i pojednania abp Wojda zaleca „używanie konfesjonałów otwartych, a nie zamkniętych (szafowych), a „na konfesjonałach na kratkach od strony penitenta należy umieścić folie ochronne, wymieniać je przynajmniej raz w tygodniu i regularnie dezynfekować”.

– W związku z uroczystością Wszystkich Świętych i Dniem Zadusznym należy zachęcać wiernych do indywidualnego nawiedzania cmentarzy, rozkładając odwiedziny grobów swoich bliskich na całą oktawę uroczystości. Tam, gdzie jest możliwe, zamiast jednej tradycyjnej procesji w dniu 1 listopada można zaproponować nabożeństwa za zmarłych w kolejnych dniach oktawy. W Dzień Zaduszny należy zachować wszelkie środki ostrożności przy ewentualnym organizowaniu mszy świętej na cmentarzu – zaleca zwierzchnik archidiecezji białostockiej.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPracownicy DPSu z nagrodami
Następny artykułKolejne mecze Team-Plastu obejrzycie jedynie przez Internet