A A+ A++
Realizacji doczekał się jeden ze zwycięskich projektów budżetu obywatelskiego na 2022 r., w ramach którego konserwację przeszedł obelisk poświęcony ważnej dla jarosławian postaci. Chodzi o Ferdynanda Wenzla, fundatora i założyciela jarosławskich plant.
fot. UM Jarosław
Obelisk poświęcony pamięci Ferdynanda Wenzla po kolejnej konserwacji zyskał zwieńczenie możliwie jak najwierniej nawiązujące do pierwowzoru, przypominające formę wazy.


Projekt pod nazwą „Remont obelisku poświęconego pamięci Ferdynanda Wenzla – fundatora jarosławskich plant” zgłoszony został w kategorii B2, obejmującej te mieszczące się w granicach finansowych 40 tys. zł. Jego pomysłodawczynią była Elżbieta Tarkowska.

F. Wenzel (radny miejski) zasłynął jako założyciel plant wzorowanych na tych krakowskich. W 1860 r. powstały one w rejonie dawnej fosy przy ówczesnej ulicy Fredry.

Wraz z upływem czasu niszczały, a finalnie część z nich zabudowano, zaś część stała się śmietnikiem. Zachował się jedynie maleńki fragment biegnący od schodów do ulicy Przemyskiej – wzdłuż ulicy Hetmana Jana Tarnowskiego. Zresztą i tak nie przypomina już oryginału.

Punktem w mieście, nawiązującym do istniejącego w nim niegdyś urokliwego zielonego zakątka, jest do dziś (…)

Tak brzmi napis umieszczony na pomniku.

fot. UM Jarosław
Tak brzmi napis umieszczony na pomniku.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSkocznia zamarła. Straszne sceny w Zakopanem
Następny artykuł„Krajowy System e-faktur – projekt ustawy i jej konsekwencje. Identyfikacja i obsługa faktur w systemie” – bezpłatny webinar firmy EuroCert