75 lat temu, 8 maja, w Europie zakończyła się druga wojna światowa. Władze samorządowe powiatu i miasta uczciły dziś tę wyjątkową rocznicę.
Biało-czerwone wiązanki tradycyjnie zostały złożone przed tablicami poświęconymi Żołnierzom Armii Krajowej, Żołnierzom Polskim pomordowanym przez NKWD oraz Żołnierzom Ziemi Mieleckiej poległym za Ojczyznę. Ich pamięć uczcili wspólnie przedstawiciele lokalnych samorządów oraz szkoły, na której terenie ulokowane są pamiątkowe tablice.
Władze samorządowe Powiatu Mieleckiego reprezentował Starosta Powiatu Mieleckiego Stanisław Lonczak oraz Przewodniczący Rady Powiatu Mieleckiego Marek Paprocki; władze miasta zaś Prezydent Miasta Mielca Jacek Wiśniewski, Przewodniczący Rady Miejskiej w Mielcu Bogdan Bieniek oraz Dyrektor Wydziału Edukacji UM Mirosław Kapinos. Okolicznościową wiązankę złożyła także delegacja Szkoły Podstawowej Nr 3 w Mielcu z dyrektorem Adamem Jastrząbem na czele.
W dobie panującej pandemii koronawirusa zabrakło uroczystego apelu i występów artystycznych, którymi corocznie uświetniali obchody tego święta uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 3 oraz II Liceum Ogólnokształcącego.
Ogłoszenie końca II wojny światowej, która jak wiadomo rozpoczęła się 1 września 1939 roku od hitlerowskiego ataku na Polskę, nastąpiło w dniu 8 maja 1945 roku o godzinie 15.00. Dzień wcześniej, 7 maja Niemcy podpisały swoją kapitulację w Reims we Francji, w obecności przedstawicieli Wielkiej Brytanii, Francji i ZSRR.
W Polsce przez ponad 40 lat za datę zakończenia wojny uznawano dzień 9 maja. Podobnie było w Związku Radzieckim i innych państwach bloku wschodniego. Wiązało się to z tym, że hitlerowskie Niemcy podpisały z Rosjanami osobny akt kapitulacji w nocy z 8 na 9 maja (według czasu moskiewskiego dokładnie o godzinie 2.00 nad ranem 9 maja)
Należy pamiętać, o tym, że kapitulacja III Rzeszy zakończyła tylko wojnę w Europie. Toczyły się jeszcze walki z Japonią na Dalekim Wschodzie. Dopiero kapitulacja Japonii – 2 września 1945 roku – definitywnie zakończyła II wojnę światową.
Koniec wojny w Europie oznaczał zwycięstwo nad nazizmem, ale okazał się być także dniem klęski narodów wschodniej Europy (w tym Polski), oddanych przez zachodnich aliantów pod sowieckie panowanie.
II wojna światowa pochłonęła ponad 55 mln ofiar – poległych, zamordowanych, zmarłych w wyniku działań wojennych. Całkowite straty w ludziach były ponad pięciokrotnie wyższe niż w I wojnie światowej. Polska w czasie II wojny światowej straciła ponad 6 mln swych obywateli. Straty te (procentowo w stosunku do liczby ludności) były najwyższe na świecie.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS