A A+ A++

Dobra. W gminie Dobra odbyły się obchody 80. rocznicy pacyfikacji wsi Porąbka, Skrzydlna i Gruszowiec. Uroczystości obejmowały m.in. wykład na temat niemieckich zbrodni na Limanowszczyźnie.

W niedzielę (1 września) w gminie Dobra odbyły się uroczystości upamiętniające 80. rocznicę pacyfikacji wsi Porąbka, Skrzydlna i Gruszowiec, które miały miejsce podczas II wojny światowej. 

Obchody rozpoczęły się o godzinie 15:00 w Dobrej, gdzie odprawiono Mszę świętą za zmarłych spoczywających na cmentarzu parafialnym, ze szczególnym uwzględnieniem ofiar pacyfikacji.

Uroczystość rozpoczął apel, przygotowany przez młodzież ze Szkoły Podstawowej im. Leopolda Węgrzynowicza w Dobrej, pod opieką nauczycieli. Następnie delegacje złożyły wiązanki kwiatów oraz zapaliły znicze przy pomniku ofiar II wojny światowej. 

Zobacz również:

Wśród składających hołd byli m.in. zastępca dyrektora krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej dr Michał Wenklar, wójt gminy Dobra Benedykt Węgrzyn wraz z radnymi, a także przedstawiciele Szkoły Podstawowej w Dobrej.

Mszy świętej przewodniczył ks. Wojciech Sroka – proboszcz Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Dobrej, który podkreślił znaczenie pamięci o tragicznych wydarzeniach i konieczność ich upamiętniania.

Obchody rocznicy kontynuowano w Skrzydlnej, gdzie o godzinie 17:00 dr Dawid Golik, główny specjalista IPN w Krakowie, wygłosił wykład pt.: “Porąbka, Skrzydlna, Gruszowiec. Niemieckie zbrodnie na Limanowszczyźnie”. Wykład zgromadził liczne grono słuchaczy, którym nie jest obojętna pamięć o zbrodniach popełnionych przez okupantów na terenie Limanowszczyzny.

Po wykładzie odbyła się ożywiona dyskusja, podczas której samorządowcy z Gminy Dobra zapowiedzieli wzmocnienie działań edukacyjnych, skierowanych przede wszystkim do młodzieży. 

Z informacji przekazanych przez gminę, planowane jest również podjęcie inicjatyw mających na celu stworzenie interaktywnych urządzeń i tablic informacyjnych w miejscach pamięci na terenie gminy, aby jeszcze bardziej uwrażliwić społeczność lokalną na historyczne wydarzenia.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMiłośnicy Beskidu Wyspowego na Miejskiej Górze (ZDJĘCIA)
Następny artykułKMP w Ostrołęce aresztuje domowych agresorów, wspierając ofiary przemocy domowej