A A+ A++

Jabłonna to wieś położona na północny wschód od Warszawy, przy granicy z Legionowem i tuż nad Wisłą. Mimo że od centrum stolicy dzieli ją zaledwie 30 minut drogi, panuje tam spokój, cisza, przyroda i klimat. Z dala od gwaru i tłoku, to idealne miejsce na weekendową wycieczkę nie tylko dla warszawiaków. Do Jabłonny z Warszawy można dotrzeć komunikacją miejską i podmiejską, rowerem lub samochodem. Co warto zobaczyć?

Zobacz wideo Mieszka w Polsce od 12 lat. Odbudowuje tu swoje “małe Indie”

Zieleń, spokój i odpoczynek w otoczeniu zieleni. Co warto zobaczyć w Jabłonnie?

Park znajdujący się na terenie pałacu w Jabłonnie to idealne miejsce na spacery w otoczeniu zieleni. Na wycieczkę warto zabrać rower i wybrać się na przejażdżkę nad Jezioro Zegrzyńskie. Na terenie gminy znajdują się cztery rezerwaty i ponad 70 pomników przyrody, w tym dęby szypułkowe, wierzby, lipy, modrzewie, wiązy, i topole.

Alejki w zespole pałacowo-parkowym i rezerwaty to jednak nie wszystko. Warto też obejrzeć łuk triumfalny, zabytkową pocztę i ruiny dawnej wozowni, kościół pod wezwaniem M.B. Królowej Polski w Jabłonnie oraz willę Stanisława Bzury, w której w czasie II wojny światowej mieściła się kancelaria niemieckiej komendantury miejscowej. Przy okazji można także odwiedzić stare fortyfikacje na terenie pobliskiej wsi Suchocin.

Pałac w Jabłonnie to największa atrakcja. Gościły tam gwiazdy seriali

Jabłonna przed wojną była miejscem spotkań śmietanki, która zjeżdżała do pałacu wybudowanego przez prymasa Michała Poniatowskiego, brata króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. W późniejszych latach organizowano tam liczne konferencje i wciąż często goszczą tam ekipy filmowe. Kręcono tam sceny w “Czterdziestolatku”, “M jak miłość”, “Czasie honoru”, a od jakiegoś czasu pałac w Jabłonnie stał się siedzibą biskupów z serialu “Ojciec Mateusz”, w której często gości tytułowy bohater.

Dziś jest własnością Polskiej Akademii Nauk, a turyści mogą odwiedzić w nim restaurację i kawiarnię, a nawet przenocować w znajdującym się tam hotelu. Możliwe jest także zwiedzanie pałacu, podziemi, parku i oranżerii z przewodnikiem. 21 i 22 września w pałacu organizowany jest festiwal nauki, co miesiąc odbywają się tam także koncerty. Wejście na teren pałacu jest bezpłatne, za zwiedzanie z przewodnikiem trzeba już zapłacić.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułEwa Szadkowska: Bliskość prawnie uregulowana
Następny artykułKrok w stronę równości małżeńskiej. Założenia ustawy o związkach partnerskich