A A+ A++

Przerzeczyn-Zdrój to dolnośląska wieś i jedno z najmniejszych uzdrowisk w Polsce. W 2011 roku mieszkało tu niespełna 600 osób, a sama miejscowość istnieje od bardzo dawna. Pierwsza wzmianka o niej pochodzi z 1264 roku. Uzdrowiskiem stała się, gdy na początku XIX w. odkryto tam dwa cenne źródła mineralne (siarczkowe i żelaziste). Obecnie wydobywa się tu również borowinę. Dlaczego jeszcze warto tu przyjechać? 

Zobacz wideo Triki, które pomogą wam zaoszczędzić pieniądze przy planowaniu wakacji. W te dni kupuj bilety [MAMY CZAS]

Przerzeczyn-Zdrój, czyli najmniejsze uzdrowisko. Stara się odzyskać blask

W uzdrowisku nie brakuje atrakcji. Znajdziemy tu interesujące zabytki, takie jak pałac z końca XIX w., park z XVII w., gotycki kościół i kamienną kaplicę grobową rodziny von Pfeil. To wyjątkowe miejsce zaczęło podupadać, ale lokalni politycy starają się ją odbudować.

Jak poinformowały jakiś czas temu na Facebooku władze wsi Przerzeczyn-Zdrój, uzdrowisko przechodzi kompleksową rewitalizację. Zaczęła się w 2022 i ma potrwać do 2027 roku. A co się zmieni? Niedawno zakończyły się prace nad odbudową historycznego muru pałacowego przy ul. Zdrojowej. Uporządkowany i odnowiony zostanie też park. Ma tu powstać między innymi budynek winoteki z leżakownią. 

Odrestaurowany zostanie wspomniany powyżej zabytkowy kościół. W planach jest wyremontowanie elewacji i elementów dekoracyjnych świątyni. Ma powstać pawilon, którego wstępną wizualizację można zobaczyć na stronie Przerzeczyna-Zdroju. 

Przerzeczyn-Zdrój nie jest jedynym. Mało znany jest też Wieniec-Zdrój

Drugim mało znanym uzdrowiskiem w Polsce jest Wieniec-Zdrój, który znajduje się w województwie kujawsko-pomorskim. Według spisu ludności z 2006 roku miejscowość zamieszkiwało 120 osób. Od 1909 roku są tu wydobywane lecznicze wody siarczanowo-chlorkowe, wapniowo-sodowe i siarczkowe, a także borowiny. Samo uzdrowisko składa się z dwóch szpitali, pięciu sanatoriów oraz przychodni z trzema poradniami i zakładu przyrodoleczniczego z pijalnią wody.

Znajduje się tu również Park Zdrojowy, który powstawał w latach 1923-1927, oraz rozlewnia wody mineralnej “Selenka”. Warto wiedzieć, że Wieniec-Zdrój graniczy ze wsią Wieńcem-Zalesie. Znajduje się tu pomnik przyrody, Dąb Siostry Amelii, oraz pole golfowe. Co więcej, nieopodal uzdrowiska na Mazurach znajduje się pomnik poświęcony pamięci dziewięciorga Polaków zamordowanych przez Niemców w 1945 roku. Jeśli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKOKO moda Zabrze
Następny artykułPoprzedni papież reformował instytucję. Wielki skarbiec miał kiepską sławę