A A+ A++

Krzaczki, gałązki winorośli, róże, rogi obfitości, kwiaty dużej głowy, drzewa życia, zwierza – a to tylko niektóre z motywów tkanin podwójnych/dwuosnowowych, o których mogliśmy usłyszeć w piątek, 24 lutego 2023 r. w Muzeum Ziemi Sokólskiej SOK.

Wojciech Kowalczuk – muzealnik Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej z humorem i pasją opowiadał o niezwykłej kolekcji ponad 700 tkanin tej instytucji. To dzięki niej mogła powstać pozycja wydawnicza “Tkanina dwuosnowowa” wydana przez podbiałostocki skansen, która była bohaterką tego wieczoru.

Tkanina dwuosnowowa od zawsze fascynowała etnografów, ale do dziś jest wiele teorii na temat jej pojawienia się we wschodniej Polsce i nadal wśród specjalistów stanowi to nierozstrzygniętą tajemnicę. Natomiast zajmujący się nią przez dziesięciolecia autor najnowszej publikacji PMKL-u usystematyzował wiedzę na jej temat, uszeregował motywy, nakreślił historię znanych ośrodków tkackich, a wszystko to zostało zilustrowane najpiękniejszymi spośród znanych mu w Polsce i za granicą tkanin podwójnych.

Uczestnicy spotkania w sokólskim muzeum dowiedzieli się w trakcie wykładu dlaczego Sokólszczyzna jest ważna na etnograficznej mapie współczesnego tkactwa, skąd wzięło się unikatowe wzornictwo ośrodka janowskiego, oraz przekonali się że wspomniany album to przewodnik nie tylko dla specjalistów. I zwykłym posiadaczom tego typu zabytków pozwala on odkryć ich wartość i nazwać ich piękno.

Fotorelację z wydarzenia przygotował W. Panow:

(EW) Muzeum Ziemi Sokólskiej SOK

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułStowarzyszenie „Lubuskie Trójmiasto” ogłasza nabór kandydatów do Ciała Doradczego
Następny artykułNiezwykłe odkrycie w budynku dworca PKP w Rzeszowie