A A+ A++

Delegacja z powiatu oławskiego wzięła udział w niezwykle interesującym wydarzeniu, zorganizowanym przez Włoski Instytut Kultury w Krakowie, poświęconym m.in. promocji wydanego w Italii albumu o słynnej oławiance Marii Klementynie Sobieskiej

Spotkanie, które odbyło się w Instytucie w dniu 15 listopada, zgromadziło wielu miłośników języka włoskiego, wielbicieli kultury i sztuki Półwyspu Apenińskiego oraz badaczy relacji włosko-polskich.

Uczestnicy wysłuchali dr archeologii Franceskę Ceci z Muzeum Kapitolińskiego w Rzymie, która w porywającym i ciekawym wystąpieniu na temat Marii Klementyny Sobieskiej i śladów jej pobytu w Italii, zaprezentowała książkę wydaną w Italii pod wspólną redakcją z Giancarlo Breccola pt.: „Il Matrimonio Di Giacomo III Stuart e Maria Clementina Sobieska – Atti del Convegno, Montefiascone 30 Novembre 2019” („Małżeństwo Jakuba III Stuarta z Marią Klementyną Sobieską – materiały z konferencji, Montefiascone 30 listopada 2019 r.). Warto w tym miejscu nadmienić, że wnuczka Króla Jana III Sobieskiego Maria Klementyna Sobieska była kobietą niezwykłą, która przez lata pomagała ubogim i chorym mieszkańcom Rzymu. Maria Klementyna była też tytularną królową Zjednoczonego Królestwa Anglii, Szkocji i Irlandii. Jest ona także jedną z czterech kobiet, obok 148 papieży, które po śmierci dostąpiły zaszczytu pochówku w Bazylice św. Piotra na Watykanie.

Następnie profesor Jerzy Miziołek wygłosił wykład, w którym posiłkując się materiałem faktograficznym i dopełniając go przepięknymi ilustracjami miejsc i zabytków, przybliżył relacje Jana III Sobieskiego z Italią. Kolejnym punktem spotkania była prezentacja przedsięwzięcia „Project Tuscia”, autorstwa Sigfrido Junior Hobel, który stworzył wyjątkową stronę internetową. Znajdują się na niej krótkie, ale zachwycające filmy, szczegółowe opisy oraz interaktywna mapa tego bogatego w często jeszcze nieodkryte zabytki historycznego regionu. Za ich sprawą autor pokazuje i przybliża szerszej publiczności bogactwo przyrodnicze, historyczne i materialne tej części Europy.

Prezentacjom towarzyszyła również wystawa fotografii etruskich pejzaży oraz „Vie Cave”, autorstwa Angelo Pagliari, w niezwykle malowniczy sposób ukazująca piękno Etrurii.

Wśród gości wydarzenia była delegacja z Oławy – miasta narodzin Marii Klementyny Sobieskiej, ze Starostą Oławskim Zdzisławem Brezdeniem na czele.

Starosta Zdzisław Brezdeń w swej wypowiedzi podkreślił, że dziś żadne miasto na zachodzie Polski nie może szczycić się takimi związkami z królewską linią rodu Sobieskich, jak Oława. Ziemia Oławska jest więc w tej materii w uprzywilejowanej sytuacji, w związku z czym przez samorząd i partnerów podejmowane są kolejne działania, mające na celu przywoływanie i utrwalanie pamięci o Sobieskich. Z całą pewnością warto wracać do korzeni i budować relacje tożsamościowe z naszą ziemią. Proces przywracania pamięci to jednocześnie budowanie prestiżu Oławy i Ziemi Oławskiej. Restytucja pamięci jest dziś potrzebna, a wręcz niezbędna, ponieważ bez niej, jak i bez odniesień historycznych, trudno jest ustalić drogowskazy, które będą prowadziły współczesne pokolenie we właściwym kierunku.

Przyjemnym wydarzeniem było wręczenie mieszkance naszego powiatu Hannie Czarnasiak, inicjatorce działań mających na celu wskrzeszanie i utrwalanie pamięci o oławskich tradycjach i związkach z linią królewską rodu Sobieskich, dyplomu w związku z uczestnictwem w V jubileuszowej edycji konkursu „Polak Roku we Włoszech i na świecie”, w kategorii „Działalność edukacyjna i naukowa”. Organizatorem konkursu jest Związek Polaków w Kalabrii, a Hannę Czarnasiak do nagrody nominowała Dorota Wiśniewska – prezes polonijnego stowarzyszenia Associazione Via dell’Ambra.

– Ten tytuł brzmi tak dostojnie, budzi tyle skojarzeń, że samo otrzymanie nominacji do tej nagrody napełniło mnie niedowierzaniem, radością i satysfakcją – powiedziała Hanna Czarnasiak podczas spotkania we Włoskim Instytucie Kultury w Krakowie. – Powinowactwa polsko-włoskie, że użyję frazy wybitnego italianisty polskiego, sięgają przecież wielu stuleci, obfitują w jakże liczne i ważne postaci, są zakorzenione w polskiej codzienności czy to językowej, czy kulinarnej, czy przede wszystkim kulturalnej. Jest to cały, wielki i barwny świat, który można ciągle badać i opisywać na nowo. I tak wątek polskiej wnuczki wielkiego króla, urodzonej i wychowanej w Oławie na Dolnym Śląsku Klementynie Sobieskiej, zaprowadził mnie jej śladem do Włoch i Szkocji. Tę historię niezwykłej kobiety postanowiłam opowiedzieć w pewnym sensie na nowo, wskazując na ważne współcześnie wątki. To moje działanie zostało wsparte przez pasjonatów z różnych środowisk, co walnie przyczyniło się do sukcesu tej opowieści. Bardzo się cieszę, że Klementyna Sobieska Stuart i jej dramatyczna, ale niezwykle barwna historia, została dostrzeżona w tak wielu miejscach: od Polski, poprzez Irlandię i Szkocję, po Włochy. Tym bardziej, że jej losy pokazały jak historia zapomniała o niesamowitych postaciach kobiecych, o których mogłaby pisać tomy na swoich kartach. A przecież powtarzając za Wergiliuszem z Eneidy: „Kobieta wodzem chwalebnego czynu”. Klementyna tego dowiodła, prowadząc działalność filantropijną w Rzymie, a obecnie ta sentencja bardzo pomaga mi w realizowaniu moich przedsięwzięć, jak niegdyś przyświecała Izabeli z Flemingów Czartoryskiej przy zakładaniu pierwszego muzeum polskiego. Czuję się zaszczycona i szczęśliwa po otrzymaniu tego wyróżnienia. Bardzo serdecznie za nie dziękuję. Chciałabym również w tej wyjątkowej chwili podziękować wszystkim, którzy okazali mi wsparcie i pomoc na wielu płaszczyznach. W szczególności podziękowania składam obecnemu tutaj Staroście Oławskiemu Zdzisławowi Brezdeniowi, który dostrzegł w tej historycznej postaci potencjał dla Ziemi Oławskiej i konsekwentnie prowadzi działania, aby pamięć o niej zakorzeniła się na dobre w świadomości i zarazem w tożsamości mieszkańców naszego regionu – podkreśliła Hanna Czarnasiak.


W spotkaniu zorganizowanym przez Włoski Instytut Kultury w Krakowie wzięli ponadto udział: Dyrektor Instytutu Ugo Rufino, dr hab. Aleksandra Skrzypietz, historyk, wykładowca na Uniwersytecie Śląskim, autorka książek poświęconych członkom królewskiej rodziny Sobieskich, Maria Maślanka-Soro – polska italianistka, profesor nauk humanistycznych, pracownik Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz dr Jarosław Pietrzak – adiunkt w Katedrze Historii Nowożytnej (Instytut Historii i Archiwistyki Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie).

Starosta Zdzisław Brezdeń przekazał prelegentom z Włoskiego Instytutu Kultury w Krakowie – drobne podarunki, m.in. souveniry z wizerunkiem Marii Klementyny Sobieskiej, wykonane przez osoby niepełnosprawne, podopiecznych Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom “Tęcza” w Oławie, co zostało zauważone i docenione przez gospodarzy spotkania i znamienitych gości.

Ród Sobieskich, z którego wywodzi się król Polski – Jan III Sobieski, jest związany z Oławą poprzez syna monarchy, księcia oławskiego, królewicza Jakuba oraz jego najmłodszą córkę, królewską wnuczkę Marię Klementynę. Czasy panowania na Ziemi Oławskiej Jakuba Sobieskiego to okres świetności tego regionu.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPGE kończy największą inwestycję w sieć dystrybucyjną na Mazowszu
Następny artykułIlan van Wilder przechodzi do Deceuninck-Quick Step