A A+ A++

Za nami kolejne szalenie ciekawe spotkanie z dr Michałem Kudłaczem, ekspertem ds. rozwoju miast z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, który zaprezentował wnioski z przeprowadzonych wcześniej badań ankietowych, dotyczących kurczenia się Ostrowca Świętokrzyskiego, a także na temat planowanych kierunków rozwoju.

– Za nami już sesja złożona z sześciu spotkań warsztatowych, podczas których udało się poznać opinie ponad setki mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego – mówi dr Michał Kudłacz. Na nich próbowaliśmy poznać przyczyny powodów wyludniania się miasta, zastanawialiśmy się też, jak powinniśmy przeciwdziałać temu zjawisku. Zarówno młodzież, jak i seniorzy, czy środowisko przedsiębiorców ma inne spojrzenie na to co wpływa na to zjawisko, co daje nam do myślenia w formułowaniu w przyszłości ścieżek rozwojowych.

Na tę chwilę uczestniczący w spotkaniach są na etapie diagnozy, czyli analizowania stanu faktycznego, ale po raz pierwszy przedstawiono podstawowe wnioski płynące z przeprowadzonych wcześniej warsztatów i wypełnionych podczas nich ankiet.

I tak z ankiet wynikają następujące kierunki działań. „Młodzi mieszkańcy Ostrowca Świętokrzyskiego powinni czuć silną tożsamość lokalną, emocjonalny związek z miastem. Ostrowiec Świętokrzyski potrzebuje nowego kodu DNA miasta, nowej tożsamości lokalnej. Zarówno w wymiarze społecznym związanym z tożsamością miasta, jak również gospodarczym DNA (dominującej funkcji: Ostrowiec Świętokrzyski potrzebuje specjalizacji gospodarczej). Co do rynku pracy. To główna kwestia sprowadza się do tego, aby więcej ludzi zaczęło postrzegać Ostrowiec Świętokrzyski, jako miasto perspektywiczne. Kolejną potrzebą jest zwalczanie peryferyzacji komunikacyjnej.”

Pojawiają się też pierwsze pomysły związane z miejscami pracy i stworzeniem wieloprofilowej oferty inwestycyjnej, przeprowadzeniem akcji – „Ostrowiec- miasto po godzinach”, czy lepszą dostępnością wewnątrz i zewnątrz miejską.

– Zakładając, że mamy w zaokrągleniu 2,5 tys. gmin w Polsce, to saldo mocno ujemne ma około 2 tys. gmin, a więc zdecydowana większość- uważa dr. Michał Kudłacz. To jest kwestia bliskości czy peryferyzacji względem wielkich metropolii, a także tego, co w tych miastach jest. Mamy teraz do czynienia ze zjawiskiem polaryzacji, gdzie silne miasta urosły, a te średniej wielkości w większości borykają się z problemami. Jeśli matka natura nie była szczodra i nie dała np. złóż miedzi, czy nie mamy do czynienia o obszarem o silnym potencjale turystycznym, trzeba poszukiwać tożsamości gospodarczej i podążać w kierunku specjalizacji, którą w przypadku Ostrowca Świętokrzyskiego trzeba wymyślić na nowo.

– Dokonaliśmy analiz m.in. w oparciu o dane GUS i problem demografii w takich miast, jak Ostrowiec Świętokrzyski, Skarżysko – Kamienna, Starachowice, czy Stalowa Wola różni się co najwyżej o wartości procentowe pomiędzy nimi – mówi Tomasz Gębka, zastępca naczelnika Wydziału Planowania i Rozwoju Urzędu Miasta w Ostrowcu Świętokrzyskim. Miasta muszą znaleźć nowe rozwiązania skuteczne dla indywidualnej specyfiki, by temu zjawisku przeciwdziałać. Dlatego też prezydent Artur Łakomiec, ale i cały samorząd podjęliśmy decyzje, aby zdiagnozować to zjawisko i zaproponować ścieżki rozwoju. Stąd zaproszenie eksperta, który niebawem zaprezentuje nam diagnozę dotyczącą zjawiska kurczenia się Ostrowca Świętokrzyskiego. Powstanie ona w oparciu o spotkania z różnymi grupami mieszkańców, bowiem zależy nam, aby wszelkie działania konsultować, aby jak najlepiej odpowiadać na potrzeby lokalnej społeczności.

Print Friendly, PDF & Email
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUM Legnica: Rozbudowa ul. Kasjopei – nowe chodniki i parkingi w planach
Następny artykułCeny paliw na majówkę. Dr Jakub Bogucki podpowiada, gdzie jest najtaniej