A A+ A++

Niemal tydzień przed oficjalną prezentacją firmy Nvidia w serwisie SteamDB znaleziono wzmiankę o DLSS 2.1 w odniesieniu do gry Wolfenstein: Youngblood. Nowa wersja opartej na sztucznej inteligencji techniki, której celem jest zwiększenie wydajności przy stosunkowo niewielkiej utracie jakości obrazu, została właśnie potwierdzona. Wcześniej dowiedzieliśmy się, że DLSS 2.1 wprowadzi do obsługiwanych gier kolejny, po Quality, Balanced i Performance, tryb – Ultra Performance, przeznaczony wyłącznie do 8K. Nie jest to przypadek, ponieważ Jensen Huang, prezes firmy Nvidia, promował topową kartę GeForce RTX 3090 jako pierwszą do rozdzielczości 7680 x 4320 pikseli. Co jeszcze nowego wprowadzi DLSS 2.1?

Nvidia zapowiedziała technikę DLSS 2.1, która wprowadzi tryb Ultra Performance dla 8K oraz obsługę VR i dynamicznej rozdzielczości. 

_TITLE_

NVIDIA DLSS 2.0 – Test wydajności i porównanie jakości obrazu

Wielu spodziewało się, że wraz z premierą kart graficznych GeForce RTX 3000, opartych na architekturze Ampere, zadebiutuje DLSS 3.0, ale na większe zmiany jeszcze sobie poczekamy. Nvidia udostępniła za to pakiet narzędzi deweloperskich DLSS 2.1 i nowa wersja rzeczonej techniki obejmuje trzy aktualizacje. Poza wspomnianym trybem Ultra Performance, oferującym nowe skalowanie x9, Zieloni pomyśleli o dodaniu obsługi dla gier w wersji VR, w których producenci będą mogli od teraz wdrażać technikę DLSS, poprawiając ich wydajność. Tę informację potwierdzono niedawno, bo na pokazie Nvidia skupiła się na 8K i następnie udostępniła wykres z wybranymi grami uruchomionymi w tej rozdzielczości na karcie GeForce RTX 3090 z włączonym ray tracingiem i DLSS (tam, gdzie było to możliwe).  Praktycznie każdy dobrany tytuł był grywalny, wyjątkami były Wolfenstein: Youngblood (na granicy) i Control (po włączeniu DLSS liczba FPS podskoczyła z 8 do 57). W obu przypadkach włączono ray tracing. 

[embedded content]

Trzecią nowością, jaką wprowadzi DLSS 2.1, to obsługa dynamicznej rozdzielczości, która powoli staje się standardem we współczesnych grach. Jej włączenie powoduje, że rozdzielczość obniża się automatycznie w trakcie rozgrywki w bardziej wymagających dla sprzętu scenariuszach, by utrzymać określoną liczbę klatek na sekundę. Nvidia ujawniła jedynie krótki opis: „bufor wejściowy może zmieniać rozmiary z klatki na klatkę, podczas gdy wielkość bufora wyjściowego pozostaje stała. Jeśli silnik renderujący obsługuje dynamiczną rozdzielczość, DLSS może być użyte do zrealizowania wymaganego upskalowania do wyświetlanej rozdzielczości”. Pierwszą grą wykorzystującą DLSS 2.1 będzie Wolfenstein: Youngblood, do której, jak można wywnioskować z poniższego wykresu, dołączą Control i Death Stranding, a potem także Watch Dogs: Legion.

Test wydajności Death Stranding PC – NVIDIA DLSS 2.0 działa CUDA?

_TITLE_

_TITLE_

_TITLE_

Źródło: Nvidia

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułResort klimatu chce usprawnić rozpatrywanie wniosków m.in. w programie “Czyste powietrze”
Następny artykułSun & Fun reaktywuje Egipt. Zapłaci za testy i ubezpieczenie