24.07.2020r. 14:46
Firma NRG, dostawca usług jądrowych i największy producent izotopów do celów medycznych w Europie, rozpoczęła eksperyment dotyczący zachowania się paliwa jądrowego podczas napromieniowania. Pozwoli on zebrać dane na temat materiałów rozszczepialnych, które można wykorzystać do opracowania nowych paliw i optymalizacji wydajności istniejących paliw jądrowych.
NRG, która eksploatuje wysokostrumieniowy reaktor badawczy HFR o mocy 45 MWt należący do UE, zlokalizowany w ośrodku badań jądrowych w Petten w Holandii, poinformowała, że badane są dwa rodzaje paliwa, jedno na bazie tlenku uranu, a drugie zbudowane z mieszaniny tlenków uranu i plutonu (MOX). Według NRG, paliwo MOX jest uważane za potencjalne paliwo dla przyszłych reaktorów prędkich. Każdy z eksperymentów obejmuje sześć próbek paliwa o trzech różnych składach.
Paliwo w reaktorze jądrowym w każdych okolicznościach musi być bezpieczne. Materiał rozszczepialny znajdujący się w prętach paliwowych jest wystawiony w rdzeniu reaktora na działanie kombinacji dużej dawki neutronów i wysokiej temperatury. Rzecznik NRG powiedział, że ważne jest, aby zrozumieć wpływ tych czynników na jakość i zachowanie się paliwa.
Pierwsze wyniki projektu badawczego spodziewane są za kilka miesięcy, a zakończenie całego programu planowane jest na 2022 r.
Wyniki zostaną udostępnione partnerom w ramach INSPYRE, konsorcjum badawczego zajmującego się paliwem MOX do reaktorów nowej generacji. INSPYRE jest częścią unijnego projektu badawczo-innowacyjnego “Horyzont 2020”.
Naukowcy wykorzystają te dane do aktualizacji i ulepszenia kodów obliczeniowych przeznaczonych do projektowania parametrów zestawów paliwowych, które są wykorzystywane do przewidywania zachowania się paliwa podczas pracy reaktora.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS