A A+ A++

  • W połowie grudnia działalność rozpoczęło pięć nowych poradni psychologicznych dla dzieci i młodzieży w Wielkopolsce.
  • Te działające od kwietnia cieszą się niewielkim zainteresowaniem. Na siedem – w sześciu poziom założonej realizacji świadczeń nie przekracza 40 proc.
  • Od kwietnia najmłodsi pacjenci potrzebujący pomocy psychologa i psychiatry korzystają z nowego modelu ochrony zdrowia.

16 grudnia 2020 r. działalność w Wielkopolsce rozpoczęło pięć nowych ośrodków opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży. To efekt rozstrzygniętego pod koniec listopada konkursu ogłoszonego przez WOW NFZ. Umowy z poradniami zostały podpisane do 30 września 2023 r.

Łącznie najmłodsi pacjenci będą mogli uzyskać pomoc psychologa i psychoterapeuty w 12 punktach w Wielkopolsce. Pięć najnowszych to:

  • Instytut Psychoedukacji przy ul. Piaski 8 w Swarzędzu (obejmie opieką obszar powiatu poznańskiego). Nr kontaktowy: 536 426 436.
  • Stowarzyszenie Centrum Zdrowia i Edukacji Primum Viviere na os. Stefana Batorego 53 w Nowym Tomyślu (obejmie opieką powiaty: międzychodzki, nowotomyski, szamotulski). Nr kontaktowy: 574 490 585.
  • Centrum Medyczne Multimed przyjmujące w dwóch punktach. Dla powiatów kolskiego i tureckiego przy ul. Józefa Poniatowskiego 25 w Kole (nr tel. 578 878 000), a dla powiatów konińskiego, słupeckiego i Konina przy ul. Wojska Polskiego 33 w Koninie (nr tel. 63 244 43 95).
  • Pomoc przy ul. Powstańców Wielkopolskich 31 w Ostrzeszowie (obejmie opieką powiaty: kępiński i ostrzeszowski). Nr tel. 62 730 38 75.

Niewielkie zainteresowanie pomocą psychologa

Przypomnijmy, że od kwietnia w Polsce obowiązuje nowy model ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Najmłodsi pacjenci otrzymują pomoc na trzech poziomach, a więc nie powinny trafiać od razu na oddział szpitalny, jak bywało to wcześniej. Na pierwszym poziomie pomocy udzielają psychologowie i terapeuci w poradniach. Jeśli to okazuje się niewystarczające – pacjent trafia na drugi poziom – do poradni psychiatrycznej. Leczenie stacjonarne w szpitalu to trzeci poziom pomocy.

Jak do tej pory kształtowało się zapotrzebowanie na świadczenia w poradniach psychologiczno-terapeutycznych? Z zebranych przez WOW NFZ danych wynika, że przez osiem miesięcy działania nowego modelu opieki, zakontraktowane w Wielkopolsce poradnie rzadko osiągały poziom 40 proc. udzielonych świadczeń. W założeniu miały realizować 412 świadczeń miesięcznie. Wśród nich jest choćby: porada psychologiczna; sesja psychoterapii indywidualnej, rodzinnej lub grupowej; porada domowa czy wizyta środowiskowa.

Najwięcej pacjentów trafiło do tej pory do poradni przy ul. Stanisława Staszica w Obornikach, obejmującej zasięgiem powiaty: chodzieski, czarnkowsko-trzcianecki i obornicki. Przez osiem miesięcy było ich 1327, a poradnia zrealizowała niemal 80 proc. założonego celu liczby świadczeń.

Łącznie 743 pacjentów odwiedziło od kwietnia do listopada poradnię przy ul. Majkowskiej w Kaliszu (zasięg miasta oraz powiatów: kaliskiego i pleszewskiego). Cel liczby świadczeń realizuje ona na poziomie niemal 40 proc. Gabinet psychologa i psychoterapeuty przy ul. Bączkowskiego w Kościanie odwiedziło we wspominanym okresie 597 pacjentów (zasięg powiatów: grodziskiego, kościańskiego i śremskiego), a placówka zrealizowała 34 proc. celu.

Dwie poradnie z najniższą realizacją celi, to ta przy ul. Lotniczej w Ostrowie Wielkopolskim (zasięg powiatu ostrowskiego i krotoszyńskiego) oraz przy ul. Granicznej w Gnieźnie (dla powiatów gnieźnieńskiego, wągrowieckiego i wrzesińskiego). Pierwsza przyjęła 422 pacjentów (ok. 28 proc. realizacji), druga – 326, ale udzieliła więcej świadczeń i zrealizowała 32 proc. zakładanej liczby.

Pamiętać należy, że poradnie nie są opłacane za liczbę udzielonych świadczeń, ale na podstawie ryczałtu, czyli stałej kwoty. Za pełen rok umowy mają otrzymywać nieco ponad pół miliona złotych.

– Widoczne stosunkowo niewielkie zainteresowanie może wynikać z tego, że nie wszyscy wiedzą o możliwości skorzystania z pomocy psychologa i terapeuty w ramach nowego modelu. Tymczasem w czasie pandemii może to być szczególnie potrzebne i zależy nam, by skutecznie poinformować o tym rodziców, dzieci oraz młodzież – mówi Agnieszka Pachciarz, dyrektor WOW NFZ.

Dodaje, że założeniem przy wprowadzaniu nowego modelu było to, żeby pomoc specjalisty otrzymać blisko miejsca zamieszkania.

Dlatego przypominamy, że oprócz pięciu placówek, które działalność w Wielkopolsce rozpoczęły w środę, 16 grudnia, od kwietnia bezpłatną pomoc można uzyskać w siedmiu innych poradniach:

  • Centrum Medycznym Multimed przyjmującym w dwóch punktach. Dla powiatów krotoszyńskiego i ostrowskiego przy ul. Lotniczej 24 w Ostrowie Wielkopolskim, a dla powiatów: kaliskiego, pleszewskiego i Kalisza przy ul. Majkowskiej 13A w Kaliszu.
  • Log-Med przy ul. Granicznej 1B dla powiatów: gnieźnieńskiego, wągrowieckiego i wrzesińskiego.
  • NZOZ ZPS „Termedica” na os. Bolesława Chrobrego 101 w Poznaniu.
  • Gabinetach Lekarskich Medicor przy ul. Powstańców Wielkopolskich 4 w Poznaniu.
  • Medicor obsługuje również poradnię przy ul. Bączkowskiego 3 dla powiatów: grodziskiego, kościańskiego i śremskiego.
  • Stowarzyszenia Centrum Zdrowia i Edukacji Primum Viviere przy ul. Stanisława Staszica 39 w Obornikach dla powiatów: chodzieskiego, czarnkowsko-trzcianeckiego i obornickiego.

Informacja prasowa

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDwóch Irakijczyków zatrzymanych przez ABW oskarżonych o finansowe wspieranie terroryzmu
Następny artykułUśmiercił łopatą i zakopał 4 szczenięta. Został zatrzymany