A A+ A++

BaFin mocno ucierpiał na reputacji, gdy nie zauważył, że źle się dzieje w firmie płatności Wirecard, która w końcu upadła w 2020 r., a gdy powstała, okrzyknięto ją o gwiazdą sukcesu z wartością rynkową nawet 28 mld dolarów. Jej bankructwo zaszokowało inwestorów i polityków nad Renem, wpłynęło też na kampanię wyborczą ministra finansów Olafa Scholza, którego resort był zwierzchnikiem BaFinu. — pisze Reuter, Scholz obiecał w kampanii nadać temu urzędowi więcej uprawnień, zmienić kierownictwo i przeprowadzić śledztwo nt. przyczyny bankructwa.

Branson na pierwszej konferencji prasowej przyznał, że jest pod wrażeniem tempa i zakresu reform. — Ale dla mnie to dopiero początek długofalowego rozwoju BaFin. Minie trochę czasu, zanim osiągniemy nasze założenia we wszystkich obszarach — powiedział dawny pracownik szwajcarskiego urzędu nadzoru finansowego.

Nowe działania podjęte w tym roku dotyczą tworzenia grup zadaniowych do nadzorowania firm o złożonej strukturze biznesowej, większych uprawnień w zakresie sprawozdawczości i reorganizację działu współpracy z demaskatorami. W ostatnich tygodniach urząd ogłosił różne posunięcia, np. grzywnę 4,45 mln euro wobec banku online N26 za uchybienia w zapobieganiu prania pieniędzy. Polecił też frankfurckiej filii rosyjskiego banku VTB Bank usunąć luki w systemie kontroli, zainteresował się różnymi kwestiami w działach zarządzania funduszami w DWS i Allianz.

Specjaliści uważają, że za wcześnie jeszcze na oceny, czy dotychczasowe działania wskazują na bardziej energicznego, bardziej aktywnego nadzorcę. — Wydaje się jednak, że pierwszy sygnał o podjęciu działań dotarł do Bonn, gdzie mieści się BaFin — stwierdził Gerhard Schick, były deputowany do Bundestagu i działacz finansowy w grupie lobbyingu Finanzwende.

Ale wyzwań jest wiele. Hans-Peter Burghof, profesor Uniwersytetu…

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułInwestorzy w fatalnych nastrojach z powodu zatorów w zaopatrzeniu
Następny artykułTusk o budowie zapory: KO nie poprze kolejnego dwuznacznego przedsięwzięcia