A A+ A++

NASA wspólnie z DARPA zamierzają opracować zupełnie nowy, atomowy silnik do rakiet kosmicznych. Technologia, która zostanie zaprezentowana w 2027 roku pomoże w przyszłości wysyłać załogowe misje na Marsa.

Źródło fot. Unsplash | NASA

i

NASA w ramach programu Artemis przygotowuje się do budowy bazy na Księżycu, do której tlen planuje dostarczać specjalnym rurociągiem. Na tym jednak ambicje amerykańskiej agencji kosmicznej się nie kończą, gdyż w planach są również załogowe misje na Marsa. Problemem jest jednak czas podróży na Czerwoną Planetę, która – w zależności od jej pozycji na orbicie względem Ziemi – może znajdować się w odległości od 55 mln do nawet 400 mln km. Według NASA podróż na Marsa zajmuje około siedmiu miesięcy, nie mówiąc już o tym, że należy czekać na odpowiednie ustawienie planet, aby w ogóle mogła się odbyć.

NASA zamierza opracować specjalny napęd m.in. do podróży na Marsa, dlatego nawiązała w tym celu współpracę z DARPA – Agencją Zaawansowanych Projektów Badawczych Departamentu Obrony. Obie agencje będą współpracowały w ramach programu DRACO, którego celem jest opracowanie oraz demonstracja nowego silnika rakietowego, wykorzystującego technologię jądrowego napędu termicznego. Projekt zakłada, że jego oficjalna prezentacja odbędzie się w 2027 roku.

Nowy napęd skróci czas podróży

W takim silniku reaktor rozszczepialny służy do generowania ekstremalnie wysokich temperatur. Wytwarzane ciepło jest następnie przenoszone do ciekłego paliwa napędowego, które jest rozprężane i usuwane przez dyszę w celu napędzania statku. Według naukowców rakiety z jądrowym napędem termicznym mogą być ponad trzykrotnie wydajniejsze od tych wykorzystywanych obecnie.

Rakieta z nowym napędem pozwoli skrócić czas lotu oraz zmniejszyć ryzyko dla astronautów poprzez krótszą ekspozycję na promieniowanie kosmiczne, a także przyniesie inne korzyści. Krótszy czas podróży pozwoli bowiem zabrać na pokład mniej zapasów dla astronautów, zaś wolną przestrzeń będzie można wykorzystać na dodatkowe instrumenty naukowe oraz sprzęt do komunikacji.

Nowy silnik NASA skróci czas podróży na Marsa - ilustracja #1

Artystyczna wizja rakiety z nowym silnikiem. Źródło: DARPA

Za kilka lat przekonamy się, na ile nowa technologia NASA będzie pomocna w eksploracji naszego Układu Słonecznego. Jeśli faktycznie uda się jej w dużym stopniu skrócić czas podróży, to zdecydowanie ułatwi to dotarcie na obce planety.

Nowy silnik NASA skróci czas podróży na Marsa - ilustracja #2

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTube – tvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp
Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł„Pasiaki biało-czerwone”. KPR Ostrovia ma swój hymn! [WIDEO]
Następny artykułOskarżyła go o gwałt i tortury. Takiego finału nikt się nie spodziewał