W ciągu kilkunastu miesięcy wartość notowanego na NewConnect Columbus Energy wzrosła z 62 milionów do ok. 3,5 miliarda złotych. Jak już pisaliśmy w „Forbesie”, twórca firmy Dawid Zieliński niedawno wszedł do grona polskich miliarderów. Spółka oferuje kompleksowe rozwiązania z zakresu energii odnawialnej dla gospodarstw domowych i biznesu. Realizuje też długoterminowe inwestycje w farmy fotowoltaiczne. Zieliński postawił na fotowoltaikę w nieoczywistym momencie i wygrał. Teraz jego firma zainwestuje 10 mln euro w Saule Technologies.
Środki trafią na rozwój pierwszej na świecie linii produkującej ogniwa perowskitowe. To ultracienkie, utralekkie, elastyczne i transparentne ogniwa fotowoltaiczne przewyższające zastosowaniem tradycyjne ogniwa krzemowe.
Saule Technologies założyli w 2014 r. Olga Malinkiewicz – wynalazczyni technologii drukowanych perowskitowych ogniw słonecznych nowej generacji – oraz biznesmeni Piotr Krych i Artur Kupczunas. Spółka to obecnie zespół ponad 50 naukowców, inżynierów i pracowników administracyjnych z ponad 17 krajów.
Dlaczego Columbus Energy inwestuje w Saule Technologies?
– Columbus Energy, jako polska firma, z polskim kapitałem, chce inwestować w polskie technologie, które mogą zrewolucjonizować świat – mówi Dawid Zieliński, prezes zarządu Columbus Energy.
Na podstawie zawartej umowy inwestycyjnej zarządzana przez niego firma nabyła prawo pierwszeństwa zakupu produktów opartych na ogniwach perowskitowych. Dzięki temu będzie odgrywać wiodącą rolę jako dostawca tego typu rozwiązań na rynku. Będzie też ich dystrybutorem.
– Wzajemnie potrzebujemy elastycznych partnerów, a ilość elementów synergii jest niezliczona. Jako akcjonariusz Saule Technologies będziemy wspierać zespół wybitnych naukowców i inżynierów, a jako dystrybutor będziemy zarówno promować same produkty wychodzące z linii produkcyjnej Saule Technologies, jak i zachęcać międzynarodowe przedsiębiorstwa do integracji rozwiązań Saule Technologies z ich produktami – podkreśla Dawid Zieliński.
Jak informuje Columbus Energy, lekkie i elastyczne panele słoneczne można integrować z fasadami budynków i pokryciami dachów o niskiej nośności, co pozwoli na pozyskiwanie energii z większych powierzchni.
– Współpraca między Saule Technol … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS