A A+ A++

Nowy, ogromny mural można oglądać przy ul. Hubskiej 37 we Wrocławiu. Obraz wykonali artyści Marek Grela i Marta Piróg z Czary-Mury. Przygotowali go z okazji okrągłych urodzin słynnego reżysera „Samych Swoich”. 

– Przygotowanie muralu malarsko-ceramicznego to proces bardzo długi. Przygotowanie samego projektu trwało sporo czasu, ponieważ dbaliśmy o każdy szczegół i konsultowaliśmy go z samym Mistrzem, Sylwestrem Chęcińskim. Wykonanie elementów ceramicznych przez Martę Piróg to również był proces żmudny i długotrwały – każda cegiełka na domu Kargula była przygotowana ręcznie z gliny szamotowej. Z takich samych elementów powstał garnek na płocie – opowiada Marek Grela z Czary-Mury.

Wrocławski mural powstawał przez sześć tygodni, jak opowiadają jego twórcy był to bardzo wymagający proces. 

– Projekt przenosiliśmy na ścianę ręcznie metr po metrze, szkic postaci i scenerii wykonywaliśmy “z ręki”, bez użycia rzutnika czy szablonów, następnie postacie były malowane pędzlami i wałkami w tradycyjny sposób z użyciem farb mineralnych przyjaznych środowisku – dodaje. 

Fot. Joanna Leja

„Sami swoi” komedia, którą pokochały pokolenia

„Sami swoi” to komedia obyczajowa, opowiadająca o skłóconych rodach Pawlaków i Kargulów. Walczą ze sobą od czasu, kiedy Kargul zaorał o trzy palce więcej Pawlakowego pola. Polała się krew, a Jasiek Pawlak, by uniknąć kary więzienia musiał emigrować do Ameryki. Polacy od pokoleń oglądają losy Kargulów i Pawlaków.

– Cieszę się, że codziennie będę mogła oglądać ten obraz, kiedy będę wychodziła z domu. To mój ulubiony film, uwielbiam całą trylogię, ale „Sami swoi” to klasyka moim zdaniem przebija kolejne dwa filmy – podkreśla pani Jolanta mieszkająca przy ul. Hubskiej.

„Malarz polskich charakterów”

Uznany scenarzysta i reżyser, zyskał popularność głównie dzięki realizacji trylogii “Sami swoi”. Jest absolwentem Wydziału Reżyserii łódzkiej PWSF. Jako reżyser zadebiutował w 1961 r. realizując film pt. “Historia żółtej ciżemki”. W latach 1976 – 1980 Chęciński pełnił funkcję zastępcy kierownika artystycznego zespołu filmowego “Iluzjon” a w latach 1988 – 1991 był zastępcą kierownika artystycznego zespołu filmowego “Kadr”. 24 czerwca 2000 r.

Fot. Joanna Leja

Większość filmów nakręcił we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku. Wrocławianie docenili jego przywiązanie – jest dwukrotnym laureatem Nagrody Kulturalnej Wrocławia (w latach 1968 i 2000), a w 2006 roku otrzymał tytuł honorowego obywatela miasta.

Czytaj też:

Murale we Wrocławiu [MAPA]

Sylwester Chęciński kończy 90 lat

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJest porozumienie Wielkiej Brytanii z Francją w sprawie ruchu przez La Manche
Następny artykułWójcice się cieszą