Do 29 sierpnia trwa rekrutacja na nowy kierunek studiów podyplomowych “Surowce naturalne w profilaktyce i terapii” prowadzone przez Medyczne Centrum Kształcenia Podyplomowego Collegium Medicum, Ośrodek ds. kształcenia podyplomowego na Wydziale Farmaceutycznym UJ CM.
Studia są przeznaczone dla absolwentów wyższych uczelni (co najmniej na poziomie I stopnia), którzy są zainteresowani tematyką wykorzystania surowców naturalnych oraz pracują w firmach zajmujących się dystrybucją produktów spożywczych i suplementów diety zawierających składniki naturalne.
Zwrot ku naturze w farmacji
To pierwsze tego typu studia podyplomowe, podczas których wiedza z zakresu grzybów leczniczych zostanie przekazana w tak wielowątkowy i szeroki sposób. Odbywać się one będą pod kierunkiem prof. Bożeny Muszyńskiej kierującej Katedrą Botaniki Farmaceutycznej.
– Współczesny świat medycyny coraz częściej zwraca się ku naturze, poszukując w niej odpowiedzi na pytania dotyczące profilaktyki i terapii chorób cywilizacyjnych. Surowce naturalne pochodzenia grzybowego, roślinnego, algowego czy zwierzęcego już w starożytności odgrywały ważną rolę, jako pożywienie, remedia czy nawet ówczesne leki. Aktualnie odgrywają one znaczącą rolę w rozwoju nowoczesnych metod leczenia i zapobieganiu chorobom, a w związku ze znacznym wzrostem zainteresowania zdrowym stylem życia i praktykami żywieniowymi konsumentów wywołanymi m.in. pandemią Covid-19 rośnie zapotrzebowanie na nutraceutyki zawierające w swoim składzie grzyby i rośliny jadalne i lecznicze – mówi prof. Muszyńska.
Nowy kierunek na CM UJ
W związku z dużym zainteresowanie tym tematem, uczelnia zdecydowała się rozpocząć rekrutację na nowy kierunek studiów podyplomowych: “Surowce naturalne w profilaktyce i terapii”. Studia będą dwusemetrowe (150 godz. dydaktycznych). W ich trakcie uczestnicy zapoznają się z podstawowymi definicjami z zakresu ziołolecznictwa, regulacjami prawnymi rejestracji i wprowadzania do obrotu produktów leczniczych roślinnych oraz grzybowych, procedurami kontroli jakości i sposobami jej weryfikacji, a także kwestiami związanymi z pozyskiwaniem surowca leczniczego. Zaznajomią się z aktualnym stanem wiedzy dotyczącym efektywności surowców rejestrowanych jako produkty lecznicze wg statusu EMA, a także wynikami badań naukowych dotyczących surowców o potencjalnym znaczeniu w profilaktyce i terapii. Ponadto – podczas zajęć terenowych – będą mogli praktycznie nauczyć się rozpoznawać wybrane grzyby i rośliny lecznicze.
Aą to pierwsze studia podyplomowe, podczas których wiedza z zakresu grzybów leczniczych zostanie przekazana w tak wielowątkowy i szeroki sposób. W trakcie trwania studiów zaplanowane są min. zajęcia terenowe, podczas których uczestnicy będą mogli praktycznie nauczyć się rozpoznawać wybrane grzyby i rośliny lecznicze – czytamy na stronie Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Na nowy kierunek studiów zostanie przyjętych 25-30 osób. Nie przewidziano egzaminów wstępnych. O przyjęciu zdecyduje kolejność zgłoszeń. Planowy termin rozpoczęcia studiów: październik 2024 roku.
Szczegółowe informacje na stronie skp.cm-uj.krakow.pl.
Autor: Ewa Basińska
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS