A A+ A++

Nowotarskie uroczystości 82. rocznicy napaści ZSRR na Polskę

Nowy Targ upamiętnił wczoraj 82. rocznicę napaści ZSRR na Polskę. Od ośmiu lat, 17 września to także ta data, kiedy obchodzi się Światowy Dzień Sybiraka. Uroczystości odbyły się w kościółku św. Anny i pod Grobem Katyńskim na nowotarskim cmentarzu.

Poza przedstawicielami władz, policji, duchowieństwa i działających w mieście instytucji oraz stowarzyszeń, dała się wczoraj zaznaczyć wyjątkowo liczna obecność pocztów sztandarowych.

Uroczystości rozpoczęła msza święta w kościele pw. św. Anny w Nowym Targu, której muzyczną oprawę zapewnił Miejski Chór “Gorce”. Później przemaszerowano pod symboliczny Grób Katyński, gdzie odśpiewano Hymn Polski, złożono wiązanki i znicze oraz uczczono pamięć Bohaterów: żołnierzy kampanii wrześniowej; ofiar ataku wojsk radzieckich na Polskę; pomordowanych w Katyniu, Miednoje, Kozielsku, Charkowie, Ostaszkowie, Lwowie i innych miejscach zagłady; zesłańców Sybiru i Kołymy, męczenników, których bezimienne groby pozostały na nieludzkiej ziemi; bohaterów walk frontowych o Narwik, Tobruk, Monte Cassino i inne miejsca naznaczone krwią naszych rodaków; poległych w walkach o niepodległość  podczas wojny i po jej zakończeniu; mieszkańców Nowego Targu i powiatu nowotarskiego, którzy złożyli ofiarę życia w latach wojennej zawieruchy. 

Nie brakło wspólnego odśpiewania Roty i Modlitwy Sybiraków, odczytanej przez prowadzącego uroczystości Marcina Kudasika, który przypomniał, że coroczne obchody rocznicy to przede wszystkim powrót pamięcią do tragicznych wydarzeń, kiedy w Polsce rozpoczęła się sowiecka okupacja, która w niedługim czasie doprowadziła do ludobójstwa w Katyniu i masowych deportacji Polaków na wschód.

W imieniu Zarządu Powiatu swoje wystąpienie odczytał wicestarosta Karol Skrzypiec: 

-Konsekwencją sowieckiej agresji było rozpoczęte już na początku 1940 roku masowe deportacje polskich obywateli w głąb Rosji. W wyniku prowadzonych działań, tysiące naszych rodaków musiało opuścić Polskę i poza jej granicami budować życie na nowo. Wspominając te tragiczne wydarzenia, nie sposób przejść obojętnie wobec sybirackich losów setek mężczyzn, kobiet i dzieci, wobec Polaków pracujących ponad własne siły, z ograniczonym dostępem do pożywienia i wody, zmagających się z chorobami. Wierzyli, że wrócą kiedyś do wolnej i niepodległej Polski. Dziś jedyną pamiątką po nich są zbiorowe mogiły, często bezimienne, rozsiane po rozległym terytorium syberyjskiej tajgi, na stepach Kazachstanu oraz w innych zakątkach byłego Związku Radzieckiego. Niech nasza obecność na dzisiejszej uroczystości będzie hołdem dla wszystkich Polaków zesłanych na wschód. Niech obchodzony 17 września Dzień Sybiraka będzie czasem pamięci o losach tych, którzy musieli opuścić Ojczyznę i z dala od niej walczyć o zachowanie polskości. 

-Na nowotarskim cmentarzu stajemy przy symbolicznej mogile, gdzie spoczywa przesiąknięta polską krwią katyńska ziemia – podkreślał prowadzący uroczystości Marcin Kudasik – W tym świętym miejscu składamy cześć bohaterom, którzy za wolną Polskę oddali życie. Składamy hołd znanym z imienia i nazwiska, a także tym bezimiennym, którzy nigdy nie powrócili do domów rodzinnych z żołnierskich szlaków i bitewnych frontów. Zesłańcom Sybiru i Kołymy. Ofiarom wszystkich obozów zagłady. O nich pamiętamy i modlimy się za nich. 

Organizatorem uroczystości jest Starostwo Powiatowe, Urząd Miasta Nowy Targ oraz Powiatowe Centrum Kultury w Nowym Targu. 

OS

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułXiaomi z Mercedesem AMG stworzyli wyjątkową hulajnogę
Następny artykułPrace dyplomowe o Gliwicach POSZUKIWANE!