Dodatkowe urlopy, zmiany procedury zwalniania pracowników i podpisywaniu umów — m.in. tym zajmował się we wtorek (10.01) rząd.
Polska się zmienia, zmienia się rynek pracy, w szybkim tempie zmieniają się potrzeby pracowników i pracodawców — mówił we wtorek premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz także
– Od miesięcy robimy wszystko, aby zbijać inflację wywołaną wojną i wysokimi cenami energii. Zmienia się rynek pracy, a my zmieniamy regulacje, które będą chronić rynek pracy – dobre prawo pracy to stabilność życiowa i elastyczność pracownika – tłumaczył szef rządu.
Zmiany w umowach na czas określony i nieokreślony
Proponowane zmiany w umowach na czas określony i nieokreślony wymieniła minister Marlena Maląg.
Umowa na czas próbny będzie wiązała się ze zmianami. Zapewniamy to, aby pracownik miał możliwość wystąpienia do pracodawcy po 6 miesiącach od zatrudnienia o umowę na czas nieokreślony — zapowiedziała.
Zaznaczyła przy tym, że pracodawca będzie miał obowiązek się do takiego wniosku odnieść.
Dodatkowy urlop, dodatkowe przerwy w pracy
Projekt przewiduje również wprowadzenie 5-dniowego urlopu opiekuńczego. Będzie on udzielany w celu zapewnienia osobistej opieki lub wsparcia członkowi rodziny (rodzicom, dzieciom lub małżonkowi) albo osobie, która mieszka z pracownikiem. To wolne ma być bezpłatne.
Wprowadzamy dodatkowy urlop opiekuńczy – 5 dni, dodatkowe przerwy w pracy – jeśli dzień pracy pracownika jest dłuższy. Będzie istniała możliwość urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego, opiekuńczego oraz zwolnienia w pilnych sprawach rodzinnych – zapowiedział Mateusz Morawiecki.
Kolejne dodatkowe dwa dni wolnego będzie można zyskać, korzystając ze zwolnienia z pracy z powodu działania siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem, jeżeli niezbędna jest natychmiastowa obecność pracownika, czyli np. w razie powodzi lub innych klęsk żywiołowych albo katastrof, a także w przypadku uszkodzenia domu, wypadku dziecka w szkole, nagłej choroby członka rodziny itp.
Czas zwolnienia – w przeciwieństwie do urlopu opiekuńczego – będzie płatny, ale w wysokości połowy przysługującego wynagrodzenia.
Zmiany w elastyczności czasu pracy
Wydłużamy łączenie pracy z życiem rodzinnym do 8. roku życia dziecka. Zależy nam, żeby podnieść rolę ojca w rodzinie, aby uczestniczył on aktywnie w wychowaniu dziecka — wymieniała szefowa resortu.
Okres wykorzystania urlopu ojcowskiego zostanie skrócony do 12 miesięcy od momentu urodzenia dziecka. Do tej pory okres do wykorzystania urlopu wynosił 24 miesiące od momentu urodzenia dziecka — zapowiedziała Marlena Maląg.
Kolejne zmiany dotyczą wynagrodzenia związanego z wypłatą zasiłku rodzicielskiego. Dzisiaj wypłata ta wynosi średnio około 80 proc., a teraz wzrośnie o 2 proc.
Zmiana dotyczy także urlopu opiekuńczego, który wydłuży się do 5 dni — mówiła minister Marlena Maląg.
Wśród najistotniejszych regulacji, ma być też m. in. wydłużenie urlopu rodzicielskiego do 41 tygodni lub do 43 tygodni, jeżeli urodzą się na przykład bliźniaki.
Projektowana nowelizacja zakłada też inne istotne zmiany, w tym m.in sposób rozwiązywania umów o pracę zawartych na czas określony.
Materiał oryginalny: https://www.slaskibiznes.pl/wiadomosci,nowosci-w-urlopach-dodatkowe-przerwy-rzad-chce-zrewolucjonizowac-kodeks-pracy,wia5-1-7882.html
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS