A A+ A++

Rozpoczęła się druga edycja programu „Stop Smog”, realizowanego na obszarach, gdzie obowiązują uchwały antysmogowe. Tegoroczna edycja programu, pozwalającego na pomoc w wymianie pieców osobom dotkniętym tzw. ubóstwem energetycznym, zawiera kilka uproszczeń.

Do najważniejszych zmian należą umożliwienie związkom międzygminnym i powiatom aplikowania do programu w roli koordynatora oraz dopuszczenie dofinansowań do instalacji w budynkach będących w zasobach mieszkaniowych gminy. Wydłużono także okres od zawarcia porozumienia do realizacji inwestycji z 3 do 4 lat.

– Wierzę, że te zmiany realnie przyczynią się do szybszej wymiany pieców w Małopolsce, ponieważ dotyczą grupy, w ej najtrudniej o postęp – osób dotkniętych ubóstwem energetycznym. Jednak aby to się stało możliwe, potrzebna jest duża aktywność samorządów lokalnych, na co bardzo liczę – skomentował zmiany w programie Stop Smog wicemarszałek Tomasz Urynowicz.

Program „Stop Smog” jest przewidziany na lata 2019-2024. Wnioskodawcy (gmina, związek międzygminny, powiat) mogą uzyskać do 70 proc. dofinansowania kosztów inwestycji, pozostałe 30 proc. stanowi ich wkład własny. Dzięki temu wytypowani mieszkańcy gmin mogą otrzymać bezzwrotną dotację na 100 procent kosztów wymiany pieca.

Średni koszt inwestycji w jednym budynku (w przypadku budynku o dwóch lokalach – w jednym lokalu) nie może przekroczyć 53 tys. zł.

Według uchwały antysmogowej dla Małopolski, do końca roku 2022 należy wymienić wszystkie piece pozaklasowe, a do końca roku 2026 – te o 3. lub 4. klasie emisyjności.

Więcej informacji o programie Stop Smog: www.nfosigw.gov.pl

opr. s/

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułW Częstochowie: Runda play-off nie zaczęła się dobrze dla siatkarzy Exact Systems Norwida
Następny artykułINTERWENCJA RADNEGO. Spór o karetkę i zestawy do reanimacji