A A+ A++

2021 rok przynosi nam wiele zmian w zakresie energooszczędnego budownictwa. Już teraz dowiedz się więcej na ten temat!

Dbajmy o środowisko!

Wśród wszelkich obostrzeń, które weszły w życie w tym roku, w dużej mierze znajdą się takie, które mają uczynić nowo powstające budynki całkowicie pasywnymi. Co to znaczy? Na samym początku warto zaznaczyć, że obecnie największym priorytetem w zakresie budownictwa oraz innych dziedzin życia powinna być troska o środowisko naturalne. Stan zdrowia planety, na której żyjemy, z roku na rok się pogarsza, jest pozbawiana zasobów i zanieczyszczana. Żeby choć trochę jej ulżyć, zaleca się przy budowie nowych domów stosowanie rozwiązań, które pozwolą nam być prosumentami, a więc osobami, które zarówno produkują energię, jak i z niej korzystają. Jest to bardzo ważne, ponieważ należy troszczyć się o środowisko naturalne, a budowa odpowiedniego domu spełniającego wszelkie nowe normy jest odpowiednim na to sposobem.

Warunki techniczne na 2021 rok

Warunki techniczne są szeregiem zaleceń, do których musi stosować się każdy, kto po ich wprowadzeniu w życie ma zamiar wybudować dom. Obserwując kolejne zmiany w tym zakresie, można śmiało powiedzieć, że wszystko zmierza ku temu, że każdy nowo powstały dom będzie całkowicie pasywny i niezwykle energooszczędny – jeszcze niedawno wydawało się to scenariuszem rodem z filmów science-fiction, jednak teraz jest już niemal codziennością. Wszelkie technologie, które zaleca się stosować, są dostępne praktycznie na wyciągnięcie ręki – rynek budowniczy staje się na nie coraz bardziej otwarty i oferuje klientom coraz więcej możliwości i alternatyw, które będą spełniać wszelkie nowe normy. 

Jak budować dom?

Niezależnie od tego, czy chcemy wybudować dom jednorodzinny, czy też przejrzeć projekty domów szeregowych, powinniśmy być świadomi, jakiego rodzaju technologie są obecnie wymagane. Bardzo ważnym punktem w przypadku tych zmian jest możliwie jak najbardziej skuteczne zmniejszenie zapotrzebowania na energię nieodnawialną, inaczej pierwotną. Niezbędne będą tutaj takie elementy wyposażenia, jak na przykład panele fotowoltaiczne, które pozwalają nie tylko na pobieranie energii ze słońca, ale również gromadzenie jej i sprzedawanie nadmiaru. Równie istotne będą także pompy ciepła, które pozwalają ogrzewać dom w znacznie bardziej skuteczny sposób – niebawem wszelkie piece węglowe i inne starożytne rozwiązania powinny być niemal niedostępne w sprzedaży.

Architects working with blueprints in the office. Teamwork architects concept.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Kolejnym istotnym krokiem w sprawie energooszczędności będzie także możliwie jak największe ograniczenie ulatniania się ciepła. W związku z tym najlepszym wyjściem będzie zdecydowanie się na budowę domu będącego względnie zwartą bryłą, z uszczelnianymi oknami i drzwiami oraz dachem złożonym z najwyższej jakości materiałów, które pozwolą na to, by ciepło nie uchodziło górą. Warto także zainwestować w ściany odpowiedniej grubości; aby być w pełni świadomym swoich działań, dobrze jest dowiedzieć się, jak obliczyć zapotrzebowanie ciepła na m2. 

Professional worker using pan knife for building brick walls with cement and mortar

Wszystkie zmiany wprowadzone w 2021 są nie tylko niezwykle przyjazne dla środowiska, ale także zapewniają ogromne oszczędności w skali roku pod względem wydatków na energię. Nie należy się zatem bać nowoczesnego, energooszczędnego budownictwa – jest to droga, którą musimy podążać, aby kondycja Ziemi choć trochę się polepszyła. 


ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUrodzenia, zgony i inne dane statystyczne za rok 2020 z Gminy Biecz
Następny artykułRuda Śląska: Komitet Rewitalizacji rozpoczął nową kadencję